פסיכולוג פרטי, טיפול דרך קופת חולים או טיפול ע"י סטודנטים ומתמחים – מה מתאים לכל אחד?

מצוקה רגשית, לעתים מתמשכת ומשמעותית, היא חלק מהחיים של אנשים רבים. גברים ונשים, צעירים וקשישים, רווקים ונשואות, מי שממוקם בעשירון העליון וגם אלה שחשבון הבנק שלהם פחות מאיר פנים – כל בני האדם עלולים לסבול מכאבים של הנפש, שבמקרים רבים באים לידי ביטוי גם בכאב פיזי ותמיד מצמצמים את טווח האפשרויות שלנו.

במקרים רבים מנסה האדם להתמודד בכוחות עצמו עם המצוקה, או לכל היותר משתף קרובים לו בקושי, וחבל, שכן ישנן מספר אפשרויות לקבל טיפול פסיכולוגי: דרך קופת החולים, באמצעות משרד הבריאות, באחת האוניברסיטאות ואצל פסיכולוג פרטי (או כמובן פסיכולוגית פרטית) – כך שכל אחד וכל אחת יכולים למצוא את הדרך שלהם לחיים טובים יותר.

מי זכאי לקבל טיפול פסיכולוגי דרך קופת חולים?

קופות החולים השונות מציעות טיפולים פסיכולוגיים בעלות נמוכה יחסית, כך שכדאי לשקול אופציה זו.

יחד עם זאת ישנן שתי מגבלות משמעותיות לטיפול פסיכולוגי דרך קופת החולים:

ראשית, לא כל אדם שמרגיש שהוא זקוק לעזרה מידי איש מקצוע מיומן זכאי לקבל אותה דרך קופת החולים. בשנת 2015 נכנסה לתוקף רפורמה בתחום, ומאז רק מי שאובחן כבעל בעיה פסיכיאטרית או כמי שסובל מקושי הסתגלותי ניכר בעקבות משבר כזה או אחר יכול ליהנות מהטיפולים במחיר המופחת.

הצד החיובי של הרפורמה הוא שכיום כבר אין מכסת טיפולים, כך שהתהליך לא נקטע לפני שהמטופלים זכו במלוא התועלת – אבל כאמור עבור אנשים רבים שעשויים להיתרם עד מאוד בעקבות טיפול פסיכולוגי אופציה זו פשוט אינה רלוונטית.

מגבלה שנייה היא שבחלק גדול מהמקרים המטפלים הם אמנם אנשי מקצוע רגישים, קשובים ורציניים, אולם בעלי ניסיון מועט יחסית. ניסיון הוא מפתח משמעותי להצלחת טיפול פסיכולוגי, כך שהיעדרו הוא חסם בלתי מבוטל מבחינת השיפור בחיי המטופלים.

מה מציע משרד הבריאות למי שזקוק לעזרה מקצועית?

משרד הבריאות מציע טיפולים פסיכולוגיים ע"י אנשי המקצוע המועסקים במרפאות לבריאות הנפש – פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים ופסיכיאטרים.

היתרון המשמעותי ביותר של אופציה זו היא שהטיפולים ניתנים ללא עלות, או בתשלום חודשי מינימלי.

החיסרון המשמעותי לא פחות הוא שמפאת מגבלות תקציב, ברוב רובם של המקרים זמן ההמתנה לתחילת הטיפול ארוך ועלול להגיע גם ליותר משנה. למעשה, רק במקרים שבהם נדרשת התערבות מידית ישנו זמן המתנה סביר ואילו מי שלא נמצא בסכנה מהותית ורוצה לקבל טיפול דרך משרד הבריאות עלול להמשיך ולסבול מהקשיים השונים בחייו עוד זמן רב.

האם כדאי לקבל טיפול פסיכולוגי מסטודנטים?

חלופה נוספת המוצעת למי שנרתע מהעלות של טיפול אצל פסיכולוג פרטי היא קבלת עזרה מסטודנטים ומתמחים.

מדובר, באופן טבעי, בסטודנטים לתארים מתקדמים שמקבלים הזדמנות לעשות סטאז' במסגרת האוניברסיטה בה הם לומדים. חשוב לציין כי עלות כל טיפול אינה מאוד זולה – מדובר בלפחות 200 ש"ח.

אמנם התהליך מפוקח ע"י אנשי מקצוע מוסמכים, אולם כשמדובר בטיפולים פסיכולוגיים כאמור אין תחליף לניסיון של המטפל עצמו, ועל כן כל טיפול עלול להיות פחות אפקטיבי, כך שבסופו של דבר במבחן העלות-תועלת פסיכולוג פרטי הוא אופציה משתלמת יותר.

היתרונות של פסיכולוג פרטי

סדרת טיפולים אצל פסיכולוג פרטי מחייבת השקעה בלתי מבוטלת, כך שאך טבעי הוא שחלק מהנזקקים לטיפול פסיכולוגי נרתעים מכך ושוקלים אופציות אחרות (מה גם שתמיד כדאי לבחון כמה חלופות).

יחד עם זאת חשוב לזכור שהעלות של היעדר טיפול, או של טיפול שאינו הכי אפקטיבי שיש, עלולה להיות גבוהה לא פחות, הן נפשית והן פיזית ואפילו מבחינה כספית.

 

אולי יעניין אותך מידע נוסף על:

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>