מה בין המושג “פסיכותרפיה לביטוי “טיפול פסיכולוגי”

פסיכותרפיה (טיפול נפשי)

טיפול פסיכותרפי הוא מפגש עם בעל מקצוע מהתחום הטיפול (פסיכולוג או פסיכולוגית, פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית)  שמטרתו לשפר את איכות החיים של הפונה ולהביא לשינוי חיובי בחייו.

המושג ‘טיפול פסיכולוגי’ הוא מושג שנטמע בשפה העברית אך הוא מטעה; המושג היותר מדויק הוא ‘טיפול נפשי’, ובלועזית פסיכותרפיה – Psychotherapy.

מהביטוי ‘טיפול פסיכולוגי’ משתמע שמי שעוסק בפסיכותרפיה הם פסיכולוגים, אך למעשה זו טעות נפוצה, שכן אנשי מקצוע נוספים כגון עובדים סוציאליים קליניים ומטפלים באמנויות עוסקים גם הם בטיפול נפשי, כאשר עברו את ההכשרה המקצועית המתאימה לכך. מבחינה היסטורית, עובדים סוציאליים היו הראשונים שעסקו בטיפול, בעוד שפסיכולוגים עסקו בעיקר באבחון. כמו כן, גדולי התורמים להבנת תהליכים נפשיים, מודעים ושאינם מודעים, ולהתבוננות ביחסים בינאישיים היו למעשה פסיכואנליטיקאים שהתחילו את דרכם כרופאים (לדוגמא זיגמונד פרויד, קרל יונג ודונלד וויניקוט).

להלן ההגדרות הרשמיות:

פסיכותרפיה –

טיפול במשברים, בהפרעות ובמצוקות נפשיות. רוב שיטות הטיפול מתבססות על שיחות וקשר מילולי בין המטפל למטופל. המטפלים בטיפולים אלה נקראים פסיכותרפיסטים. הם יכולים להיות עובדים סוציאלים, פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים ובעלי מקצועות טיפוליים אחרים כגון מטפלים באמנות ועוד.

פסיכולוגיה –

המחקר העוסק במדעי ההתנהגות ובתהליכים הנפשיים. ישנם ענפים שונים של הפסיכולוגיה: פסיכולוגיה מחקרית, חברתית, ארגונית, התפתחותית, חינוכית, שיקומית , קלינית ועוד. רק פסיכולוג קליני מורשה להעביר מבחנים פסיכולוגים או לעסוק בטיפול אישי.

פסיכיאטריה –

התמחות רפואית שעוסקת במחלות של הנפש. רק פסיכיאטרים מורשים לטפל במחלות הנפש באמצעות תרופות.


בחירת איש  מקצוע לטיפול

פניה לטיפול  מעלה שאלות רבות: למשל, איך בוחרים מטפל/ת?

לפעמים ניתן לקבל המלצה של חברים או משפחה, ולפעמים ניתן לבדוק באינטרנט או במדריכים שונים. חשוב לזכור שהצלחת הטיפול קשורה כמובן במקצועיות של המטפל אך לא פחות בכימיה הייחודית שנוצרת בין המטפל למטופל. גם אם מגיעים לטיפול אצל איש מקצוע שקיבלנו עליו המלצה חמה, חשוב להקשיב לתחושות הבטן ולרגשות שהמפגש מעורר בנו. הבסיס לכל טיפול הוא בראש ובראשונה אמון. אם לא מרגישים אמון במטפל, והתחושה לא חולפת לאחר מספר פגישות, כדאי לשקול להפסיק את הטיפול ולבחור מטפל אחר.

הזמינות והמיקום של איש המקצוע חשובים. טיפול מצריך השקעה, מחוייבות וזמן. חשוב שזמן ונוחות ההגעה לטיפול לא יהווה לגורם מכביד.

התייעצות חד פעמית בפסיכותרפיה

לעתים עולה הצורך להתייעץ עם גורם מקצועי לגבי שאלה, התלבטות או בעיה נקודתית בחיינו, מבלי להתחייב לטיפול פסיכולוגי מתמשך, או מתוך רצון לקבל הכוונה לאפיק הטיפולי המתאים ביותר. התייעצות חד פעמית מאפשרת למטופל לחוות את המרחב הטיפולי או לקבל ייעוץ לגבי הפתרון הנכון לבעיה. בנוסף לסיוע נקודתי במידת האפשר, התייעצות חד פעמית תוכל לסייע בקבלת החלטה מה יותר מתאים למטופל בעיתוי הנוכחי בחייו. למשל, בעיה הנוגעת לחיי הזוגיות יכולה להעלות התלבטות לגבי פניה לטיפול אישי או זוגי, ניתן לקבל הסבר לגבי סוגי הטיפול השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם, ולקבל מענה לשאלה שמעסיקה אתכם.

הקליניקה של סיון מדר מעמידה בפני המטופלים שירות מקצועי ומסור. חשוב להבין שמקרים רבים דורשים סדרת פגישות בכדי להשיג שיפור ממשי, אך גם על כך ניתן לשוחח בפגישת ההתייעצות.

השירות ניתן למגוון אזורים כגון: צפון תל-אביב, רמת השרון, רעננה, הרצליה ומענה לכל מי שמחפש טיפול נפשי וטיפול בחרדה באזור המרכז.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *