ניתן להתמודד בהצלחה עם דיכאון וחרדה בזמן הריון

איך להתמודד בהצלחה עם דיכאון וחרדות בהריון?

הריון הוא חוויה מרגשת ומעצימה, אבל גם פרק זמן שבו עוברת האישה שינויים דרמטיים. הציפיה להצטרפותה של נפש רכה ומתוקה אל המשפחה מלווה בשלל סימפטומים פיזיים, ובנוסף עלולים להופיע גם תסמיני חרדה: דאגות בלתי פוסקות, אי שקט (או דווקא אדישות מופרזת), הפרעות בשינה, חוסר יכולת ליהנות מפעילויות שונות, קשיי ריכוז, דכדוך עמוק ועוד.

מצד אחד, מדובר במנגנון חיוני שעוזר לנו להיזהר, ואך טבעי שהריון ואי הוודאות הבלתי נמנעת שכרוכה בו יעוררו מידה מסוימת של חרדה – ישנם מחקרים לפיהם 3 מכל 10 נשים הרות חוות לפחות חלק מתסמיני החרדה.

מצד שני, רמת חרדה גבוהה מדי פוגעת במידה ניכרת באיכות החיים של האישה ההרה. סטרס משמעותי מזיק גם לעובר, כך שחשוב להיות מודעות למצוקה ואם היא נוצרת לטפל בה.

מהם הגורמים להיווצרות חרדה בהריון?

חרדות בהריון צצות מסיבות שונות.

גורם בולט הוא החשש מפני הריון לא תקין ומפני לידת תינוק לא בריא, ובהתאם ביצוע בדיקות מרובות (שלא תמיד הן הכרח המציאות). במקרים מסוימים אף עלולה האישה ההרה לפחד לעתים קרובות מכך שייתכן ולעובר שלה אין דופק ולפנות לבדיקות אולטרסאונד כדי להירגע.

כמו כן ישנו אובדן השליטה: הגוף מתחיל להתנהג אחרת לגמרי מכפי שאנחנו רגילות, ועוד יותר מכך צצות שאלות רבות לגבי מה יקרה אחרי הלידה, שאין דרך לענות עליהן בוודאות: איך אדע שאני מתנהלת בצורה נכונה עם התינוק? האם אצליח גם להיות אמא וגם לשמר את מי שאני עכשיו? מה יקרה אם לא נהיה מאושרים?

זוגיות שיש בה קשיים מהותיים ולא מספקת לאישה את הביטחון הנדרש מעלה אף היא את מפלס החרדה בהריון, וגם לאיכות הקשר של האישה ההרה עם הוריה ובפרט עם האם (הן בהווה והן כשהייתה בעצמה ילדה) עשויה להיות השפעה בלתי מבוטלת.

עוד כדאי לדעת שחרדה לא מאפיינת רק הריון ראשון. אמנם באופן טבעי כשיש כבר ילדים אי הוודאות מצומצמת יותר (מה גם שתשומת הלב שמוענקת לזאטוטים משאירה פחות זמן פנוי לדאגות ומחשבות…), אבל לפעמים לידה קודמת שהסתבכה או קושי מובן של ילד גדול לקראת אח קטן עלולים ליצור מתח.

לכל הגורמים הנ”ל יש להוסיף את העולם שבחוץ, שכולל מציאות ביטחונית לא פשוטה, בלא מעט מקרים קשיים כלכליים ובאופן כללי מצבים שמייצרים לחץ – כך שניתן להבין מדוע התקופה המיוחדת עלולה להפוך למתוחה ולעתים אף לסיוט של ממש.

האם את זקוקה לעזרה?

חשוב להדגיש שלא תמיד קל לזהות את החרדה: הדאגה לבריאות העובר ומחשבות עמוקות על התמורות הדרמטיות שצפויות להתרחש הן טבעיות, וממילא השינויים ההורמונליים והסימפטומים הפיזיים גורמים אף הם לעייפות, הפרעות בשינה (בגלל הקושי למצוא תנוחה נוחה) ועוד סימפטומים שמתערבבים עם אלה שהם תוצר של חרדה בהריון.

בנוסף, לעתים תכופות ישנו קושי רגשי לפנות לטיפול. אימהות נתפשת כדבר טבעי ואולי אפילו הכי טבעי שיש, והריון אמור להיות מרגש – ולכן מי שחווה מתח רב עלולה להרגיש בושה ואשמה (“למה אני לא מתלהבת מההריון?”).

למרות זאת מומלץ בחום לכל מי שמזהה אצלה ולו חלק מתסמיני החרדה הנפוצים להישיר מבט אל המציאות – הן למענה והן לטובת העובר והתינוק לכשייוולד. בחלק מהמקרים אפילו מפגש אחד עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון בטיפול בחרדות בהריון מוביל לשינוי של ממש ולרגיעה משמעותית.

איך ניתן לפוגג חרדות בהריון?

המפתח להצלחת טיפול בחרדות בהריון הוא התאמה אישית: חשוב לזכור שגם אם התסמינים דומים, הגורמים להם עשויים להיות שונים לגמרי, ועל כן נדרש אבחון מדויק של מקורות החרדה והתאמת דרכי הטיפול לכך.

באופן כללי טיפול בחרדה במהלך הריון מחולל שינוי ומוביל לרגיעה בשלוש דרכים עיקריות:

ראשית, עצם האפשרות לשוחח בפתיחות על הקושי ועל החששות, ולדעת שיש אוזן קשבת אמיתית ומקצועית.

שנית, טיפול פסיכולוגי משחרר תבניות מחשבה נוקשות ואמונות שנתפשות כעובדות, ובכך מאפשר לאישה ההרה לראות את המציאות באור אחר, רך יותר ופחות מלחיץ.

ושלישית, הטיפול מקנה כלים התנהגותיים אפקטיביים מאוד לזיהוי תסמיני חרדה מיד כשהם מתעוררים. כלים אלו עוזרים גם להקטנת עוצמת החרדה, תחושת שליטה עליה ומזעור הנזקים האפשריים שלה.

בזכות השילוב של הנ”ל זוכה האישה ההרה בשלווה רבה יותר, בהריון שהוא חוויה חיובית ובסופם של 9 חודשים גם בלידה קלה יותר ובאימהות נינוחה יותר.

דיכאון בהריון

בדומה לחרדה, גם דיכאון בהריון הינה תופעה שכיחה אך לא מדוברת כל כך.  מצפים מאשה הרה להיות שמחה על כך שהיא בהריון, אך לעיתים קרובות – הרגשות שמלווים את ההריון מורכבים גם ומעורבים. אם ההריון לא היה מתוכנן, לעיתים קשה לנפש להסתגל לשינוי המשמעותי שהוא מחולל בכל תחומי החיים, כמו גם לצורך לשנות תכניות שהיו קודם להריון. גם אם ההריון מתוכנן, הרי שהוא מפגיש עם הצורך להפרד מהחיים שהיו עד כה. כל פרידה – תמיד יש בה גם מרכיב של אבדן.  מסתבר שהרבה נשים שסובלות מדיכאון לאחר הלידה, למעשה התחילו לסבול מדיכאון עוד בהיותן בהריון, אך לא אובחנו או טופלו בזמן ההיריון. השינויים ההורמונליים בהריון גורמים לעייפות, רגישות, בכי, חוסר תאבון ועצבנות. כל אלו גם מאפיינים של דיכאון, לכן, בהרבה מקרים – הסביבה מייחסת  את הסמפטומים של הדיכאון להורמונים של ההיריון, ולא כסימן למצוקה גדולה יותר. אם את בהריון וחשה עצבות, מחשבות קשות על הההריון ועל החיים שלך, אל תתביישי לפנות לעזרה מקצועית, כי מוטב לטפל בדיכאון עוד לפני הלידה.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *