ביטחון עצמי

הרבה מאד אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי בגלל בעיה של ביטחון עצמי. בטחון עצמי הוא הבסיס להצלחה בחיים. מספר רב של מחקרים הוכיחו כי ילד עם בטחון עצמי נמוך יצליח פחות מבחינה חברתית ולימודית, בהשוואה לילד עם בטחון עצמי בריא. המושג ‘בטחון עצמי’ קשור גם למושגים של ‘דימוי עצמי’, ‘ערך עצמי’ ו’הערכה עצמית’. הדימוי העצמי מתחיל להתפתח בגיל צעיר מאד, עוד בינקות, וקשור בתגובות של ההורים והסביבה הקרובה לילד, ולחוויות שהילד צובר בתוך הקשרים המשמעותיים בחייו. ילדים שמרגישים אהובים יפתחו דימוי עצמי ובטחון עצמי גבוה יותר מאשר ילדים שמרגישים דחויים או פחות אהובים מאחים אחרים במשפחה. מאידך, ילדים שחווים אהבה ללא תנאי, התפעלות והערכה מצד הוריהם יהיו בעלי בטחון עצמי גבוה יותר מילדים שחווים ביקורת ואכזבה.

כאשר אנחנו מרגישים בעלי ערך וראויים לאהבה יש לנו בטחון במי שאנחנו ואנו יוצאים לעולם מצוידים בתחושה שיש לנו מה להציע לחברה ושאנחנו יכולים להתמודד עם אתגרי החיים.

עולמם של המבוגרים מורכב משני תחומים עיקריים: אהבה ועבודה. פרויד הגדיר את המדד לבריאות נפשית מבחינת “היכולת לאהוב והיכולת לעבוד”. בטחון עצמי בריא הינו קריטי ליכולת לאהוב וליכולת לעבוד בצורה אפקטיבית ומספקת.

בלי קשר לסיבה הראשונית שהביאה לפניה לטיפול, הנושא של בטחון עצמי עולה פעמים רבות במהלך הטיפול, למעשה אחת התוצאות של טיפול נפשי, היא שיפור בתחושת הערך העצמי של המטופל. ישנה הסכמה בין גישות פסיכולוגיות שונות, שבטחון עצמי קשור בחוויות החיים ובעיקר בחוויות הילדות, שמייצרות מערכת של אמונות שליליות שלנו על עצמנו. האמונות והתפיסות שלנו לגבי עצמנו נובעות בין היתר גם מאמירות וממסרים שהועברו אלינו שוב ושוב מיום היוולדינו. כך לדוגמא, אמירה של הורים לילד שסובל מעודף משקל, שאם ימשיך לאכול כל כך הרבה בנות לא ירצו בו, יכולה להמשיך ולהדהד בעולמו הפנימי גם כאדם מבוגר ומצליח. הקול הפנימי הזה לא יאפשר לו להאמין בעצמו בכל הקשור לקשר אינטימי עם נשים.

באמצעות טיפול פסיכותרפי ניתן לזהות ולנטרל את המסרים השליליים וההרסניים שמלווים אותנו ולפתח דימוי עצמי חדש המבוסס על הכרות חדשה של עצמנו כפי שמשתקפת במראה חדשה שנוצרת בתהליך הטיפולי. הפסיכולוג, או הפסיכותרפיסט שיושבים מולנו ורואים אותנו בעיניים אחרות, עוזרים לנו להרגיש טוב יותר כלפי עצמנו, ובהדרגה להעלות את הבטחון העצמי שלנו.

כאשר הבטחון העצמי משתפר, ניתן לראות שינויים חיוביים והתחזקות בתחומי חיים רבים, כולל:

  • בחירה ויצירת קשר זוגי
  • בחירה מקצועית
  • הגשמה עצמית
  • קשרים חברתיים
  • מעמד ויחסים בעבודה
  • יכולת לקבלת החלטות
  • מצב כלכלי – כי כאשר יש לנו בטחון אנחנו מעיזים לדרוש יותר מבחינת השכר ומצליחים להתקדם כלכלית