חרדה מזוגיות ואינטימיות

בהיותנו יצורים חברתיים, רובנו עסוקים בנושא של קשר. פרויד טען שהמדד לבריאות נפשית מתבטא ביכולת לעבוד וביכולת לאהוב. ללא ספק אהבה היא הכוח המניע בחיים. כשאנחנו ילדים אנחנו זקוקים בעיקר לאהבה של ההורים והמשפחה, ובבגרות אנחנו זקוקים לאהבה של בן או בת זוג.

הצורך במגע, בחום ובאהבה הינו צורך מולד. ללא חום ואהבה החיים משולים למדבר, והנפש עלולה למות. בדידות והרגשת חוסר שייכות הן רגשות שלא קל לשאת אותם לאורך זמן. הבדידות היא חוויה קיומית, וכמובן שגם אנשים שנמצאים בזוגיות חווים בדידות.

גישה פרואקטיבית לזוגיות יכולה להגדיל משמעותית את הסיכוי לבחור היטב ולהצליח בתחום הזוגיות. בין אם את/ה בן 20 או בן 50, לעולם לא מאוחר לחתור לזוגיות בריאה.

הקושי ליצור זוגיות נעוץ לא פעם בדימוי עצמי נמוך, חוסר בטחון עצמי, פחד מדחייה או נטישה ומגוון אמונות מוטעות ומגבילות של האדם כלפי עצמו, וכלפי המין השני. בעזרת הטיפול ניתן לזהות ולהתגבר על המחסומים הרגשיים לזוגיות.

גם אנשים המצהירים כי הם מוכנים רגשית לזוגיות, עדיין זקוקים לדימוי עצמי בריא, לנחישות ולאמון כדי להביא לכל הכרות את האני האותנטי שלהם ולמשוך אליהם את האנשים המתאימים להם ביותר. ישנם אנשים שמתנהגים, ללא מודע, בצורה לא מועילה, ומטפל יכול ללוות אותם לאורך התהליך ולתת משוב כנה ובונה.

כמו כן, בעזרת טיפול ולמרות הפחד, אפשר ‘לקחת סיכון’ ולעשות את הצעד הראשון לקראת זוגיות, שכן כל קשר מגלם בתוכו גם את הסיכון להיפגע. בכל פעם שאנחנו נכנסים לקשר, אוהבים, מתמסרים ומעניקים, אנחנו לוקחים סיכון. ייתכן והאדם שאנחנו אוהבים יעזוב אותנו, יאכזב אותנו, יפגע בנו. ייתכן כמובן שלא, אבל אי אפשר לדעת בוודאות אף פעם.

במהלך החיים רבים מאיתנו חווים פרידות מאנשים שאהבנו. בכל פעם שאנחנו עוברים פרידה שלא בחרנו בה אנחנו חווים חוסר אונים, חוסר שליטה, כעס ואפילו אבל על האובדן. על מנת להמשיך הלאה ולפתח קשרים חדשים, למרות החשש שהקשר יסתיים בכאב, אנחנו מוכרחים להשלים עם המצב הקיומי ולהפנים שגם אם הכאב גדול, אוכל לשרוד אותו.

בעזרת הטיפול, ניתן לקבל החלטות ולעשות בחירות שיהיו טובות עבורנו. הצרכים שלנו בקשר לפעמים לא מספיק ידועים לנו, לעיתים בחירות שנעשות ממקום לא בשל, מסתברות כלא מתאימות בשלב מאוחר יותר. המטרה של הטיפול היא לאפשר למטופלים להכיר את הצרכים שלהם והמניעים המודעים ולא מודעים בבחירה, ולהיות מודעים לרגשות השונים שעולים בתוך הקשרים, כדי שהבחירות יהיו כאלו שיטיבו עמם.

בקליניקה, אני מטפלת באנשים המעוניינים בזוגיות ולא מצליחים ליצור קשר או לשמר אותו לאורך זמן.

לקבלת ייעוץ ולקביעת פגישה התקשר/י 054-4479485 או השאר/י פרטים: