טיפול במצבי דיכאון

מהו דיכאון

הדיכאון הוא הפרעה נפשית שמיליוני אנשים בעולם סובלים ממנה, המתאפיינת בירידה ניכרת במצב הרוח, בפעילות, בהתעניינות בנעשה בסביבה, ביכולת ליהנות ובאנרגיה, והיא דורשת התערבות מקצועית.

ישנם סוגים שונים של דיכאון ודרגות שונות של דיכאון. בצורתו החמורה, דיכאון יכול להביא למחשבות אובדניות ואף להתאבדות.

הגורמים לדיכאון

למרות הקושי לבודד גורם מכריע, אפשר לציין כמה מצבים שכל אחד מהם או צירופם מגביר את האפשרות להופעת המחלה. הגורמים לדיכאון מתחלקים לארבע קטגוריות עיקריות:

 1. גורמים חברתיים, כגון אבטלה, רקע סוציו-אקונומי נמוך, נכות או מחלה קשה, אמהות חד הוריות
 2. גורמים פסיכולוגים, היסטוריה של דחייה בילדות, היסטוריה של אירועי חיים טראומטיים ועוד
 3. גורמים גופניים, כגון חולי, שתייה מופרזת של אלכוהול, לידה, נטייה גנטית לדיכאון ותזונה לקויה
 4. גורמים ביולוגיים וכימיים. שינויים כימיים בגוף ובמוח משפיעים על מצב הרוח ועל התפתחות דיכאון

דיכאון קליני

חשוב להדגיש שהטיפול המומלץ בדיכאון קליני הוא קודם כל טיפול תרופתי ורק לאחר מכן טיפול פסיכולוגי.
הסימפטומים של דיכאון קליני (לפי ספר האבחנות DSM IV) הם:

 • מצב רוח מדוכא לאורך רוב שעות היום, כמעט כל יום
 • חוסר עניין ואובדן הנאה בכמעט כל הפעילויות שנעשות במהלך היום
 • ירידה משמעותית במשקל או עלייה משמעותית במשקל
 • בעיות שינה
 • אי שקט מוטורי או פסיביות וכבדות מוטורית
 • חוסר אנרגיה ועייפות
 • תחושת חוסר ערך או אשמה
 • פגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז והקשב או הססנות בקבלת החלטות
 • מחשבות על מוות, או מחשבות אובדניות ובמקרה הקיצוני ניסיון אובדני

חשוב להבדיל בין דיכאון קליני לבין הרגשת דיכדוך זמנית שרובנו מרגישים לעיתים קרובות כחלק טבעי ונורמלי של החיים. כולנו חווים אירועים רבים שגורמים לנו לבכות, להתעצב או להרגיש מלנכוליה. אירועים אלו יכולים להיות קשורים לאכזבה, אובדן, התמודדות עם שינוי בחיים ועוד. כאשר מתמודדים עם האירועים וממשיכים לתפקד, וכאשר עוצמת העצב יורדת עם הזמן, אין מדובר בדיכאון שדורש טיפול פסיכולוגי אלא בתהליך רגשי טבעי ובריא.

לעומת זאת, מצבי דיכאון שדורשים התערבות מקצועית נמשכים שבועות רבים ואינם חולפים עם הזמן, כאשר תחושת העצב, הריקנות והייאוש נשארים באותה עוצמה ומלווים ברגשי אשם, חוסר אונים, וייאוש.

דיסתימיה

דיסתימיה היא סוג של דיכאון כרוני שיכול להימשך שנים רבות ולאפיין את האישיות ואורח החיים של האדם, שאינו נהנה מהחיים שלו אך לא בהכרח מודע לכך שסובל ממצב דיכאוני.
הדיסתימיה מאופיינת במצב רוח דיכאוני ממושך, חוסר הנאה, הסתגרות והימנעות חברתית ולמעשה דומה לדיכאון. ההבדל העיקרי הוא שדיסתימיה מתפתחת באופן הדרגתי ואיטי וחומרת התסמינים מתונה יותר מאשר דיכאון קליני. הרבה פעמים אנשים שסובלים מדיסתימיה כועסים על הסביבה הקרובה, מתלוננים ומאשימים, כמו כן הם מרגישים אכזבה עצמית ומאשימים את עצמם בכך.

דיכאון בקרב נשים

מחקרים מראים כי נשים סובלות מדיכאון בשיעור כפול מזה של גברים. נראה כי הסיבה העיקרית לכך נעוצה בגורמים גנטיים והורמונליים . נשים רבות מפתחות תסמיני דיכאון בזמן שינויים הורמונליים כגון בזמן הריון, לאחר לידה, לפני קבלת וסת, בזמן טיפולי פוריות ובגיל המעבר. בנוסף, לנשים יש נטייה רבה יותר לפתח דיכאון עקב מצבי לחץ , ונטייה לשקוע במחשבות על הלחץ והמצוקה הנפשית בהן הן נתונות. מחקרים הראו כי יחסים זוגיים משפיעים על בטחונן העצמי של נשים יותר מאשר על גברים.

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

ישנן גישות פסיכולוגיות שונות בטיפול בדיכאון, אך המשותף לכולן היא המטרה להחזיר לאדם את היכולת לעזור לעצמו ולהרגיש שיש לו שליטה על חייו.
הפסיכותרפיה מספקת הזדמנות לזהות את הגורמים הפסיכולוגיים, ההתנהגותיים והסביבתיים שהביאו לדיכאון ולטפל בהם בצורה יעילה.

בטיפול פסיכולוגי ניתן לזהות את הבעיות שתורמות לדיכאון ולעזור למטופל להבין אילו אספקטים של הבעיות הוא יכול לפתור או לשפר. לדוגמא, אם הסיבה לדיכאון נעוצה במערכת יחסים קשה עם בן או בת הזוג, ניתן להשקיע בטיפול זוגי. מטפל מיומן יכול לעזור למטופל מדוכא לזהות אופציות לעתיד ולהציב מטרות מציאותיות שמאפשרות לו להגביר את הרווחה הנפשית שלו.

בנוסף, בטיפול נפשי ניתן לזהות דפוסי חשיבה מעוותים או שליליים שתורמים להרגשות חוסר התקווה וחוסר האונים שמלוות את הדיכאון. למשל, אנשים מדוכאים נוטים להכללת יתר, כלומר, לחשוב על נסיבות במושגים של “תמיד” או “אף פעם”. הם עשויים גם לחוות אירועים שונים באופן אישי מדי. לדוגמא, אדם שמרגיש שפוטר בגלל שהוא חסר ערך כאשר בפועל החברה שבה עבד פיטרה מספר גדול של עובדים בשל הצורך בהתייעלות. מטפל מוסמך ומנוסה מסוגל לעזור לטפח ראיה חיובית יותר של החיים.

בפגישות עם פסיכולוג ניתן לזהות את המחשבות וההתנהגויות שיוצרות ותורמות לדיכאון. מטפלים יכולים לעזור לאדם המדוכא להבין ולשפר דפוסים של יחסים עם אנשים אחרים, שתורמים לדיכאון.
טיפול אישי מאפשר לאנשים לרכוש מחדש את הרגשת השליטה וההנאה בחיים. הטיפול עוזר לאנשים לראות ברירות וגם לשלב בהדרגה, פעילויות שממלאות אותם, חזרה לתוך חיים עם משמעות.

סיון מדר MSW מטפלת בשיחות (פסיכותרפיה) ואינה רופאה. רק רופא רשאי לרשום תרופות לדיכאון ולתת ייעוץ תרופתי.  הקליניקה ממוקמת בהרצליה על גבול רמת השרון. טלפון ליצירת קשר: 054-4479485