טיפול במשברי חיים

החיים רצופים בהתמודדות עם פרידות, אובדנים, שינויים  והתחלות חדשות.

. אנחנו חיים במציאות שבה הרבה מהמתרחש בחיינו לא בשליטתנו. מבחינה פסיכולוגית, כבני אדם אנחנו זקוקים לתחושה של בטחון ושליטה בחיים כדי להרגיש באיזון נפשי. מצב של חוסר אונים והיעדר שליטה מכניס אותנו לחוסר שקט ואף לחרדה. במהלך החיים מתרחשים לא פעם אירועים שאמורים לשמח אותנו, אבל בו זמנית גורמים לא פעם למתח וללחץ נפשי: חתונה, לידה, בניית בית, קידום בעבודה, ועוד.

לעתים, חוסר הוודאות הוא הגורם ללחץ ומתח סביב אירועים טובים שצפויים להתרחש. חשוב לציין שהתרגשות ולחץ, כאשר לא מפריעים לתפקוד התקין, הם טבעיים, אך במצב שבו הלחץ חריף, ומתבטא בתופעות פיזיות כגון דופק מהיר, הזעת יתר, כאבים בחזה וכיו”ב, מומלץ לשקול פניה לגורם מקצועי מתאים.

באופן טבעי רוב הפניות לטיפול הם סביב חוויות וארועים מעציבים וטראומטיים שקשה מאד להכיל אותם לבד.

דוגמאות לסוגי משברים שקשה להתמודד איתם ללא תמיכה הולמת:

אירועים בחיים שרוב האנשים מגדירים או חווים כ’משבר’ כוללים: מוות של אדם קרוב, גירושין, פרידה רומנטית, פיטורין, אבדן הריון, בעיות בחיי נישואין, בגידה של בן זוג, פשיטת רגל, קורבנות לתקיפה או אונס, הגירה לארץ חדשה, התמודדות עם מחלה קשה, הליך או סכסוך משפטי, ועוד. חשוב לציין שאדם יכול לחוות משבר, גם אם האירוע לא נחשב לאירוע משברי בעיניי אחרים. מה שקובע אם מדובר במשבר או לא הם התחושות הסובייקטיביות ותפיסת האירוע ככזה המערער את הביטחון והיציבות האישית. למשל סכסוך משפחתי יכול להחוות כמשבר גדול אצל אדם אחד בעוד שאצל אחר כאפיזודה חולפת.

רוב בני האדם זקוקים ליציבות, בטחון ותחושת שליטה כדי להרגיש טוב. כאשר תחושת השליטה והביטחון מתערערים, אנחנו עשויים להרגיש מצוקה נפשית. המצוקה שקשורה לאירוע יכולה להיות קושי בהכלת הרגשות, או בכך שהרגשות שאנו חווים אינם תואמים את ציפיות הסביבה, הנורמות החברתיות או אף את הציפיות שלנו מעצמנו. חברים ומשפחה יכולים להיות משענת ולעזור לנו כאשר אנחנו שרויים במשבר, אך לעיתים לא רק שהם לא מצליחים לעזור, אלא גורמים להחמרת הלחץ הנפשי בו אנו מצויים, למרות כוונות טובות.

נדודי שינה, בכי, עצב ודיכאון, חוסר יכולת לתפקד – הם תופעות נורמליות בתקופה בה נחווה שינוי בחיינו. אולם, אם אלו ממשיכים ללוות אתכם במשך שבועות, מומלץ לשקול פניה לאיש מקצוע. טיפול פסיכולוגי במשבר מטרתו להחזיר את תחושת הביטחון והשליטה.

בישראל, הגיוס לצבא הוא שלב בחיים שיכול להביא למשבר. כמו גם תקופת השחרור מהצבא. למאמר על טיפול בחיילים משוחררים לחץ כאן. חיילים יכולים לקבל טיפול נפשי בצבא, אך לא פעם מעדיפים לפנות לגורם פרטי באזרחות.

בנוסף, באופן כללי ניתן לומר שכל התחלה חדשה יכולה להיות סיבה למשבר. התחלת שירות צבאי, התחלת עבודה חדשה, התחלה של קשר חדש והתחלת לימודים במכללה או אוניברסיטה, כולן דוגמאות להתחלות חדשות שפעמים רבות יוצרות משבר. כל התחלה חדשה היא שינוי וכרוכה בתקופת הסתגלות. אנשים רגישים במיוחד לשינוי ולהתחלות חדשות מדווחים שכל מסגרת חדשה שעברו הייתה מלווה בחבלי קליטה קשים במיוחד.

סטודנטים שבאופי שלהם רגישים להתחלות קשות יחוו את השנה הראשונה ללימודים לא פעם כקשה במיוחד. מעבר לצורך להסתגל למסגרת החדשה מבחינה חברתית ולימודית תקופות מבחנים יכולים לגרום ללחץ נפשי רב.  ברוב מוסדות הלימוד בארץ קיימים מרכזי טיפול פסיכולוגים לסטודנטים אך הרבה פעמים סטודנטים יעדיפו לפנות לטיפול פסיכולוגי במסגרת של קליניקה פרטית שבה ניתן לבחור את איש המקצוע ולא להסתפק בטיפול של סטודנט לתואר שני או מתמחה.

יתרון של טיפול רגשי ותמיכתי בזמן משבר

פניה לטיפול נפשי/רגשי בזמן  משבר יכולה למנוע התפתחות של חרדה ודיכאון שמאפיינים משבר. חשוב לציין, שמשבר הוא גם הזדמנות לצמיחה וגדילה. בעזרת טיפול ניתן להרחיב את אפשרויות התגובה ולפתח מיומנויות התמודדות חדשות שיעזרו בזמנים שונים גם בעתיד. לעיתים פניה לפסיכולוג, פסיכותרפיסטית או פסיכולוגית בזמן משבר מתגלה כהזדמנות לתהליך טיפולי מיטיב שלא היה מתרחש אילולי המשבר.

סיון מדר MSW, מטפלת בכל סוגי המשברים, שינויים בחיים והתחלות חדשות בקליניקה פרטית בהרצליה על גבול רמת השרון. טלפון ליצירת קשר 054-4479485