טיפול בכעס

טיפול בכעסים

כולנו כועסים לפעמים, כעס לכשעצמו אינו הבעיה ובמקרים מסוימים הוא אפילו חיובי. הבעיה מתחילה כאשר הכעס, וההתנהגות הנלווית לכעס יוצאים מכלל שליטה. ‘אובדן עשתונות’, כפי שנהוג לכנות התקף זעם, יכול לגרום למגוון בעיות כולל התנהגות בלתי צפויה, אלימות, התעללות, התמכרות והסתבכות עם החוק.

כעס בלתי נשלט יכול להשפיע על מערכות יחסים, על העבודה ועל הבריאות. כעס שהופך לזעם יכול להשתלט על החיים ובסופו של דבר להפוך לדיכאון, אלימות ותחושות אובדניות. האנשים הקרובים ביותר, כגון בני זוג, ילדים, עמיתים לעבודה או שכנים, הם בדרך כלל אילו שנפגעים ביותר מהתפרצויות הזעם.

בדרך כלל אנו יודעים לעשות אחד משני דברים עם הכעס שאנו מרגישים: לבטא אותו (לצעוק וכד’) או להדחיק אותו. הבעיה היא שהדחקה אינה מטפלת בכעס, היא בדרך כלל רק דוחה את ההתפרצות, מובילה לדיכאון ופוגעת בבריאות.

‘ניהול כעסים’ או טיפול בכעסים עוסק במספר מישורים במקביל:

  • ניסיון לזהות את מקור הכעס ובאמצעות מודעות להפחית את המשך יצירתו
  • סיוע למטופל ‘לנהל’ את רגשותיו בצורה יעילה ולהיות פחות ריאקטיבי (מגיב)
  • לימוד טכניקות של הרגעה ושחרור שיכולות להפחית את עוצמת הכעס ולתת למטופל יותר שליטה ברגשותיו
  • שיפור מיומנויות תקשורת על מנת להחליף תקשורת תוקפנית
  • סליחה עצמית על התנהגויות תוקפניות כלפי אנשים קרובים

המרחב הטיפולי מהווה מקום בטוח ומקבל בו המטופל יכול לדבר ( !) על הדברים המכעיסים אותו מבלי שישפטו אותו או יתגוננו מפניו. לפעמים, ביטוי הכעס באמצעים מקובלים ולא תוקפניים במקום בו יש מישהו שמסוגל להכיל את הכעס, זה כל מה שצריך כדי להפחית בצורה משמעותית את עוצמת הכעס.

אם אתם סובלים מכעס בלתי נשלט, חשוב ביותר שתקבלו את התמיכה לה אתם זקוקים על מנת לפתח מודעות ודרכי התמודדות יעילות.

לקבלת ייעוץ ולקביעת פגישה התקשר/י 054-4479485 או השאר/י פרטים: