התמודדות עם מחלה כרונית

התמודדות  פסיכולוגית עם מחלות כרוניות

כאשר מאובחנים במחלה כרונית או מחלה קשה, טבעי שהנפש תגיב בדיכאון וחרדה. הניסיון והמחקר בתחום מצביע על כך שאין קשר בין חומרת המחלה או חומרת המצב הרפואי של החולה לבין עצמת התגובה הרגשית שמתעוררת בעקבות האבחון והטיפולים הרפואיים.

מחלה כרונית מפגישה אותנו עם בגידת הגוף. ברגע שהגוף בוגד, אדם מרגיש חוסר שליטה על חייו וכתוצאה מכך גם יכולה להתפתח תחושת חוסר אונים.

מחלות מפגישות אותנו עם צורך להתמודד עם כאבים יום יומיים, צורך בטיפולים רפואיים וביקורים חוזרים במרפאות, פגישות עם רופאים וכיו”ב. כל שגרת החיים משתבשת  וגורמת ללחצים בתחומי חיים שונים. קיים צורך להיעדר מהעבודה, צורך להתארגן אחרת בחיי המשפחה ולעיתים צורך לשנות הרגלי חיים נוספים.

אחת ההתמודדות הקשות ביותר של אנשים שלפתע מאבדים את הבריאות היא הפגיעה בתפקוד וביכולת הפיזית והתלות שנוצרת באנשים אחרים כתוצאה מכך.

 

חרדות שמאפיינות מחלות כרוניות

מחלה כרונית היא שם כללי למחלה שסובלים ממנה, לעיתים שנים ולעיתים כל החיים. הסבל של החולים במחלה כרונית משתנה לפי סוג המחלה ולפי חומרת המחלה. מחלה כרונית יכולה להיות מחלה קלה שכל עוד נמצאים בטיפול ומעקב האדם יחיה ללא סבל פיזי, כמו גם מחלה קשה שיכולה לגרום לסבל רב ואף למווות.

חולים במחלת הסרטן נאלצים להתמודד עם חרדות מוות, חרדה מהטיפולים עצמם, חרדה מכאב וחרדה שהסרטן ישוב גם לאחר שמחלימים .

חולים במחלות נוירולוגיות מתמודדים עם חרדה ממהלך המחלה , חרדה מהחרפה של המחלה וחרדה מנכות ותלות בסביבה.

כל אדם שמתמודד עם מחלה, ולא משנה עם זו מחללת הסרטן, מחלה נוירולוגית, אוטואימונית, או  כל מחלה אחרת בעצם מתמודד עם אובדנים. הטיפול הפסיכולוגי באנשים שמתמודדים עם מחלה הוא קודם כל טיפול באדם שנמצא בתהליך של אבל.

 

התמודדות עם אובדן

אובדן היכולת הפיזית או אבדן הבריאות היא הבסיס לדיכאון. בדיוק כמו שזה טבעי להיות באבל כשמישהו מת כך זה טבעי להיות באבל כשאתה מאבד את הבריאות שלך. בפגישות אצל פסיכותרפיסט, פסיכותרפיסטית או בגישה ספציפית של הטיפול הפסיכולוגי באובדן וטיפול פסיכולוגי שיקומי ניתן לעבד את המציאות החדשה שמתמודדים איתה ולדבר בצורה פתוחה על כל הפחדים והכעסים שמתעוררים בעקבות המחלה. למה זה קרה לי? מה עשיתי שזה מגיע לי? האם אני אשם? האם יכולתי למנוע את התפרצות המחלה? כל אלו שאלות נפוצות שאדם חולה שואל עצמו. בנוסף לכעס, חוסר אונים ופחד, הרבה אנשים חווים בדידות.

התמודדות עם בדידות

לא פעם, אנשים שמאובחנים במחלה כרונית חווים בדידות. באופן אידאלי, משפחה וחברים אמורים להוות מערכת תמיכה שתתן כוח , תקווה וחיבוק לאדם שמתמודד עם מחלה. במציאות, הרבה פעמים זה לא כך. הסביבה הרבה פעמים מתקשה להכיל ולתמוך באדם שחולה. הסיבות לכך הן רבות ובעיקר קשורות לחרדה שעולה אצל מי שאמור לתמוך. באופן פרדוקסלי, דווקא כשאדם חולה והכי נזקק לתמיכה, הוא מגלה שהסביבה הקרובה מתקשה לתת מענה לצורך שלו לדבר על המחלה ולעיתים אף מתרחקת ממנו בשל כך.

 

איך פסיכותרפיה יכולה לעזור?

הבריאות הנפשית חשובה מאד בריפוי ובהטבה של מחלה פיזית.

מצבים של חרדה, דיכאון וחוסר שינה פוגעים במערכת החיסונית ומשפיעים לרעה על הגוף.

כשאדם נמצא במשבר סביב היותו חולה, הוא זקוק לתמיכה נפשית מירבית. משפחה וחברים לא תמיד מצליחים לתת את התמיכה הנדרשת וכאן כדאי לשקול פסיכותרפיה, כמו גם קבוצת תמיכה שבה אפשר להכיר אנשים שמתמודדים עם אותה מחלה ולהתחזק.

הטיפול הנפשי (פסיכותרפיה) יכול להחזיר לאדם את הכוחות שלו, להחזירו לשגרה ולסייע בקשיים הרגשיים (חרדה, דיכאון, לחץ ובדידות). בעזרת שיחות, ניתן לעבד את הזהות החדשה שהתווספה לחיים: זהות של אדם עם מחלה, אך לא כזהות בלעדית אלא כחלק מהזהות המשתנה לאורך החיים. פסיכותרפיה חיובית עוזרת לאדם לראות ולהתמקד בצדדים הטובים ואופטימיים שעדיין קיימים ולהשלים עם החיים לצד המגבלות ועם האבדנים ולמצוא את החיוב בחייו.

 

סיון מדר MSW, פסיכותרפיסטית קלינית, מקבלת מטופלים מאזור המרכז, הרצליה ורמת השרון. לקביעת פגישה התקשרו 054-4479485

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *