פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) לחיילים משוחררים

פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) ותמיכה נפשית לחיילים משוחררים

סיון מדר MSW , פסיכותרפיסטית ועובדת סוציאלית קלינית

היום של השחרור מהצבא הוא יום שהרבה חיילים וחיילות מצפים לו. זה יום שמסמל את השחרור ממסגרת שגם אם היתה מהנה ומשמעותית היא היתה חובה. כששואלים צעירים שהשתחחרו מהצבא איך היה להם השירות הצבאי באופן טבעי התשובות מאד מגוונות.

יש שחווים את השירות הצבאי כתקופה יפה ומלאה בחוויות משמעותיות, יש שחווים את הצבא כתקופה קשה מבחינה חברתית או תעסוקתית, כתקופה בה חוו קשיי הסתגלות וכמובן יש עוד מלא אפשרויות. הדבר היה תלוי בשיבוץ שקבלו, בפער בין הציפיות למציאות, ביחסי האנוש שהיו מנת חלקם ועוד ועוד.

מה שמשותף לכל המתגייסים לשרות חובה היא שהבחירה בשירות היא לא בחירה חופשית ואישית ובסופו של דבר הרבה מהחוויות שחווים בשרות קשור ברצון של אחרים ולא ברצון האישי.

כשמשתחחרים מהצבא אפשר לחוות את החופש המוחלט כדבר מרגש ומשמח אך אפשר גם לחוות לחץ, פחד וחוסר אונים. רבים מהחיילים המשוחררים בוחרים ללטייל בעולם בשלב ראשון, ומתמקדים בשלב ראשון בתכנון הטיול. עבור חלק מהם המצוקה והלחץ של השחרור מגיעים לאחר שחוזרים לארץ מהטיול שלאחר צבא.

למעשה בנקודת זמן של השחרור מהצבא, זו הפעם הראשונה בחיים של המשתחרר שיש לו חופש להחליט איך החיים שלו יראו, ויש לו את החופש לבחור באיזו דרך או נתיב ללכת. לפני הצבא ההורים ומערכת החינוך עיצבו את החיים של הילד והמתבגר, וכעת בפעם הראשונה אין מי שיחליט עבורו ויש לו את החופש והזכות לתכנן את המשך החיים כאדם בוגר.  לכאורה זו תקופה משמחת אך בפועל הרבה מאד חיילים משוחררים חווים בלבלול וחרדה בנוגע להמשך החיים שלהם ומתקשים להסתגל לאתגרים שהתקופה הזו מזמנת עבורם.

תגובות אופייניות לצעירים שחווים איום וחרדה כוללות הסתגרות, חוסר שקט, דחיינות, התפרצויות כעס, התמכרויות (לאינטרנט, גראס, אלכוהול), הפיכה של היום ללילה ואת הלילה ליום.

הסיבות למצוקה של חיילים משוחררים מתחלקות לשתיים:

  • סיבות שקשורות בחוויות של השירות הצבאי עצמו
  • סיבות שקשורות בצורך לקבל החלטות לגבי המשך החיים

בטיפול פסיכולוגי, ניתן לעבד את החוויות וארועים שקרו בצבא כדי להשאיר אותם כזכרונות של העבר ולמנוע נזק לטווח ארוך. חשוב לציין שכאשר מדובר במקרים של חיילים שעברו חוויות שקשורות באופי השרות הצבאי, למשל חיילים קרביים, ייתכן ומדובר בפוסט טראומה ואז יש מקום לבדוק פניה לטיפול דרך משרד הבטחון, כמו גם פניה להכרה של נכות נפשית שנגרמה כתוצאה מהשרות הצבאי.

חיילים משוחררים לא פעם מרגישים ש”הולכים לאיבוד” ולא מצליחים להחליט בין מגוון האפשרויות הקיימות. כשמדובר בבחירת תחום לימודים או תחום מקצועי, קיים לעיתים פחד לטעות בבחירה והרגשה שכל בחירה היא בחירה גורלית. בנוסף, לחץ מהורה מודאג או לחץ מהורה תובעני שלא מאפשר מרחב להתלבטויות מוסיף מצוקה נוספת. אם רוב החברים או חברות, כבר מצאו את דרכם ובחרו מסלול לימודים או מקצועי, נוצרת תחושה של נחיתות וערך עצמי נמוך. התחושה של להשאר מאחורי בני גילי היא תחושה כואבת. לא פעם התחושה מלווה במחשבות שליליות ושיפוט עצמי שלילי. יכולה להתעורר חרדה שמביאה להימנעות ודחיינות.

בטיפול פסיכולוגי, ניתן לדבר על כל נושא שמטריד את הפונה. במקרים רבים, בפניה של צעירים לטיפול עולים גם נושאים של זוגיות, זהות מינית והיעדר מיניות. בחברה החילונית להיות בתול או בתולה בגיל 20 ומעלה פחות שכיח וצעירים וצעירות רבים שלא התנסו עדיין בחוויות מיניות מרגישים בושה ולחץ סביב הנושא.  לכן, בפניה של חיילים משוחררים הטיפול לא חייב להצטמצם רק לתכניות לעתיד ומציאת מסלול החיים הרצוי, אלא גם יכול לעסוק בנושאים של גיבוש זהות עצמית, מיניות וטיפול בחרדות ומחסומים הקשורים בקשר וזוגיות.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *