התמודדות עם פגיעה

טיפול בפגיעה מינית

פגיעה מינית היא שם כולל לכל סוגי הפגיעות המיניות: מהטרדה מינית במקום עבודה ועד להתעללות מינית בילדות מצד הורה או קרוב משפחה אחר.  פגיעה מינית יכולה להתרחש ע”י אדם זר לחלוטין, אך מרבית המקרים הם ע”י אדם שמוכר לקורבן. ההכרות יכולה להיות קצרה כמו במקרה של אונס בדייט, או הכרות שקשורה בסביבה משותפת כגון מקום עבודה, סביבת מגורים ועוד.

במקרים של גילו עריות החוויה הטראומטית משפיעה על כל הוויתה של הילדה או הילד. הטראומה שוברת את כל מערכות ההתמודדות הנורמטיביות המאפשרות לאדם הרגשת שליטה, קשר ומשמעות. במקרה זה קיים ניצול של מערך האמון לשם בגידה וניצול.

ההשלכות של פגיעה מינית רבות.  מדובר בשבר באמון בסיסי, לעיתים אלימות וסכנה קיומית, חוויה של חוסר אונים ואובדן שליטה, עצירת תהליכי התפתחות תקינים ושיבוש בוחן המציאות. נפגעי התעללות סובלים מבושה, אשמה, פחד, תוקפנות וחוסר יכולת לתת אמון באחרים. המורכבות הרגשית הזו מאפיינת נפגעים ונפגעות בילדות כמו גם נפגעים בבגרות.

הטיפול בנפגעים ונפגעות של תקיפה מינית חייב להיות טיפול הוליסטי. הטיפול צריך לתת מענה לנושאים הרגשיים ולעיבוד הטראומה, אך גם לתת מענה לסמפטומים ולהשלכות על התפקוד במציאות.

בטיפול ניתן לפתח דפוסי חשיבה רציונאליים ושקולים ולעצב מערכות יחסים מאוזנות, כמו גם בניית מנגנוני התמודדות אפקטיביים ופיתוח מערכת התמיכה בסביבה הטבעית.

כאשר קיימים סמפטומים של דיכאון, חרדה, נדודי שינה, מחשבות טורדניות, פלאשבקים וסיוטים בלילות רצוי  לשקול במקביל לטיפול השיחתי גם טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי ניתן אך ורק עלידי רופא או רופאה פסיכיאטרית.

הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בטיפול בפגיעה מינית נותן מענה לסמפטומים של PTSD, חרדה, דיכאון, פוביות, והפרעה אובסיסיבית קומפלסיבית.

התקפי חרדה של נפגעי ונפגעות תקיפה מינית כוללים סמפטומים של קשיי נשימה, פעימות לב מוגברות, תחושת חנק, הזעה, רעד, בחילות, כאבים בחזה, גלי חום, עקצוצים, תחושה של חוסר מציאות, סחרחורת, פחד ממוות, פחד מאיבוד שליטה ושיגעון.

פעמים רבות לפגיעה מינית  בילדות יש השפעה על התפקוד המיני בבגרות.

קשיים בתפקוד המיני כוללים:

  • הימנעות או חשש מיחסי מין
  • התייחסות למין כאל מחוייבות
  • רגשות כעס, גועל או אשם בתגובה למגע
  • קשיים בעירור או בתחושה מינית
  • ריחוק רגשי או ניתוק רגשי בזמן קיום יחסי מין
  • פולשנות של מחשבות ותמונות מיניות מעוררות מצוקה
  • התנהגות מינית כפייתית או לא מותאמת
  • קשיים בשמירה על קשרים אינטימיים או הימנעות מהם
  • קשיים להגיע לאורגזמה או כאבים בזמן קיום יחסי מין

לפי הגישה ההתנהגותית, הסמפטומים שמהם סובלים אנשים שעברו פגיעה מינית הם תוצאה של התניה. מי שנפגע לומד שהימנעות מגירויים שמזכירים את הארוע הטראומי תביא להפחתה בחרדה  ובסמפטומים השונים כגון פלאשבקים, מחשבות חוזרות על הארוע ומצב רוח ירוד.

הטיפול לפי הגישה ההתנהגותית – ביטול של הקשר בין הגירוי לתגובה באמצעות חשיפה הדרגתית לגירויים שמעוררים את הטראומה או הצפה.

הגישה הקוגניטיבית סוברת שהטראומה מביאה להתפתחותן או חיזוקן של סכמות חשיבתיות בלתי מספיקות או מעוותות. הטיפול לפי הגישה הקוגניטיבית מתמקד בתיקון ושינוי של עיוותי חשיבה ויצירת סכמות בסיסיות מחזקות ומעצימות.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *