טיפול באבדן הריון

מחקרים מראים שאבדן הריון יכול להשפיע על האשה ובני משפחתה למשך שנים רבות, ובכל זאת החברה לא נותנת מקום מספיק משמעותי לאבדן הזה. הרופאים המטפלים בנשים נוהגים לרוב לעודד את האשה להמשיך הלאה להריון חדש ולא נותנים מקום לאבל. לסרטו על הנושא לחץ כאן.

לרוב האשה שאבדה את ההריון שלה מתאבלת לבד עם עצמה. הבדידות של האבל הפרטי הולידה קבוצות תמיכה באינטרנט שבהן נשים תומכות בנשים והדבר מבורך.

מחקרים חדשים מראים שהאבל על הריון שנפסק יכול להמשך גם לאחר שהאשה נכנסה שוב להריון וילדה תינוק בריא. כמו כן נמצא שגברים שבנות זוג שלהן אבדו הריון מתאבלים גם הם יותר מאשר הדיעה הרווחת.

אובדן הריון הוא ארוע טראומטי ביותר ממובן אחד. לא מדובר רק באובדן ההריון אלא גם באובדן תחושת העצמי ואובדן החלומות והתקוות לעתיד.

על פי מחקר שהתפרסם ב2011, אשה שנאלצת לעבור הפלה נמצאת בסיכון לפתח סמפטומים של חרדה ודיכאון בשלוש שנים שלאחר מכן וגם נמצאת בסיכון גבוה יותר לפתח דיכאון לאחר לידה כאשר הם יולדות תינוק בריא.

בנוסף אובדן ההריון יכול להשפיע על היכולת של אמהות לתת מענה לצרכים של התינוק שנולד בהריון תקין בשנה וחצי שלאחר מכן . במחקר שבדק סגנונות התקשרות של אמא -תינוק אצל תינוקות בני שנה, שנולדו לאחר הריון שהסתיים בהפלה או בלידה של תינוק מת, נמצא שסגנון ההתקשרות  ב45%  מהמקרים היה לא בטוח. לדברי החוקרים ממצא זה יכול להצביע על כך שלהפלות יש השפעה פסיכולוגית על ילדים עתידיים.

מחקרים שבדקו את הקשר בין הגיל של ההריון לבין עוצמת הדיכאון, צער וחרדה לא מצאו שפרמטר זה רלוונטי. אשה שאבדה את התינוק שלה בגיל 11 שבועות יכולה להגיב בעוצמה זהה לאשה שאבדה את התינוק בגל 20 שבועות. המשמעות של ההריון היא זו שקובעת את גודל האובדן.

הסביבה נותנת יותר תוקף לאבל של נשים שמאבדות הריון בשלב מאוחר מאשר לאבל של נשים שמאבדות הריון בשלב מוקדם ולכן נשים רבות חשות שקופות ובלתי נראות.

נשים רבות מאשימות את עצמן באובדן ההריון מכיון שקשה להן לקבל את העובדה שאובדן הריון הוא אירוע שלא בשליטה ואם הן ימצאו סיבה לכך זה נותן תחושה שכן היה אפשר למנוע את האובדן. כמובן שההאשמה עצמית היא חלק מתהליך של האבל אך בלי שיהיה אפשר לעבד את המחשבות האשה יכולה להשאר אם רגשי אשמה כבדים ולהיכנס לדיכאון.

אובדן הריון הוא ללא ספק טראומה ולכן חשוב שכל אחת ואחד (בהחלט גם גברים עוברים משבר) יוכל לקבל תמיכה ולא להרגיש לבד . ניתן לפנות לפורום תמיכה באינטרנט, כמו גם לטיפול תמיכתי/פסיכולוגי/אישי עלמנת לעבור את התקופה הקשה שאחרי האובדן ולקבל חזרה את הכוחות ואת התקווה.

 

סיון מדר MSW, פסיכותרפיסטית בכירה מקבלת לטיפול פסיכותרפי (טיפול פסיכולוגי) נשים וגברים בקליניקה פרטית בהרצליה על גבול רמת השרון. טלפון ליצירת קשר: 054-4479485

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *