התחלת טיפול פסיכולוגי – כדאי לדעת

כמה מילים על הקושי שיש בהתחלת טיפול פסיכולוגי (פסיכותרפיה)

כל שינוי כרוך בכאב כלשהו ולכן זה לא פשוט להשתנות.

בדרך כלל, כשאדם פונה לטיפול פסיכולוגי בפעם הראשונה הוא נמצא במצוקה כלשהי.

עצם הפניה לטיפול מצריכה הרבה אומץ – לוקח לפעמים שבועות ואפילו חודשים עד שמעיזים לפנות לעזרה.

כשסוף סוף הפניה נעשתה (צעד חשוב בפני עצמו) והאדם שסבל מתחיל טיפול, קורה שלאחר מספר מפגשי פסיכותרפיה בודדים מתעוררת אכזבה רבה מצידו של המטופל: הטיפול לא “העלים את הבעיה” ואף גרוע מכך, החריף אותה בחוויה שלו. עצם הדיבור והשיח על הבעיה שבבגללה פנה עושה לו רע.

זו תופעה ידועה ופרדוקסלית: לפעמים כדי שיהיה יותר טוב, קודם צריך להיות יותר רע. מהניסיון שלי, זה קורה בדרך כלל למטופלים שנמנעו מלדבר על הבעיה שלהם במשך זמן רב, ו/או הדחיקו  את הארועים או חוויות שהביאו לפניה. הרבה פעמים מטופלים כאלו עשו הכל כדי לא לחשוב או לדבר על הבעיה אבל מתישהו היכולת הזו “לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח” אבדה את הכוח שלה ואז הם במצוקה ופונים לעזרה.

בטיפול נפשי,  המטפל שואל ומנסה להבין את הבעיה לעומק, ולכן אין ברירה אלא לדבר על הדברים. עצם הדיבור על הנושאים הכואבים לעיתים גורם למעין תחושה של “הצפה רגשית”. כשמתחילים להרגיש רגשות שלא נעים להרגיש כגון עצב, כעס, תסכול, חוסר אונים, החמצה , דיכדוך ועוד, זה באופן טבעי מאד לא נעים. מה שמעודד זה שההצפה הרגשית היא זמנית. לאחר שמעבדים את הרגשות הכואבים רמת הכאב הנפשי יורדת ורוב המטופלים מדווחים על הטבה בסמפטומים מהם סבלו.

הסבלנות איפה משתלמת ולא כדאי למהר ולעזוב טיפול לאחר מספר פגישות בודדות, רק בגלל שקשה מבחינה רגשית. אם הכאב הנפשי שחשים בגלל התחלת טיפול קשה במיוחד רצוי ואף הכרחי לדבר על זה עם המטפל. המטפל יוכל לחשוב ביחד אתכם איך אפשר להקל עליכם את ההתחלה הזו.

חשוב להדגיש שלא כל מי שמתחיל טיפול פסיכולוגי מרגיש רע יותר לאחר מספר מפגשים. ההפך הוא הנכון. הרבה מאד מטופלים מרגישים הקלה מאד גדולה לאחר תחילת הטיפול ומרגישים שיפור  ואופטימיות.  פעמים רבות השיפור נובע מעצם הפניה לטיפול ומעצם הידיעה שיש מקום בטוח שבו יוכלו לשתף ולקבל את התמיכה ועזרה שחסרה להם.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על איך לבחור פסיכולוג או פסיכולוגית

סיון מדר MSW, פסיכותרפיסטית קלינית בהרצליה.

ניתן להתייעץ איתי ולקבוע פגישה בטלפון 054-4479485

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *