התמודדות עם טיפולי פוריות

התמודדות עם טיפולי פוריות וקושי להיכנס להריון

ההתמודדות הפסיכולוגית עם טיפולי פוריות וקושי להיכנס להריון

בעבר הדיעה הרווחת של מומחים היתה שרק כמחצית המקרים של קשיי פוריות נובעים מסיבה פיזית וששאר המקרים קשורים לסיבות פסיכוסומטיות או פסיכולוגיות. כיום המחקרים מצביעים על כך שרוב המקרים קשורים בסיבה פיזיולוגית בגבר או באשה. למרות שמרבית הקשיים נובעים מסיבה פיזיולוגית, הקושי הפסיכולוגי בהתמודדות עם מצב זה הוא עצום ולכן מספר הפניות לטיפול פסיכולוגי בזמן טיפולי פוריות ותוך כדי הניסיונות להביא ילד לעולם עולה משנה לשנה.

נשים שמתמודדות עם הידיעה שאינן יכולות להיכנס להריון  סובלות מלחץ ומתח נפשי עצום.

מחקר שנעשה על 200 זוגות שטופלו במרפאת פוריות מצא ש50% מהנשים ו15% מהגברים במחקר דיווחו שהקושי בפוריות הינה החוויה הכי לחוצה שהיתה להם בכל חייהם.

במחקר אמריקאי שנעשה על נשים בזמן טיפולי פוריות, החוקרים הגיעו למסקנה שנשים עם בעיית פוריות מרגישות חרדות ובדיכאון באותה רמה של נשים שאובחנו עם סרטן.

הרצון להיות הורה קיים אצל מרבית האנשים מגיל מסויים, ולכן כאשר מתגלה בעיה בפוריות היא מביאה לחרדה וללחץ נפשי. הלחץ הנפשי נובע מהרבה סיבות. בין הסיבות הבולטות ניתן לדבר עלהפגיעה והעלבון על כך שהגוף בוגד, אבדן השליטה על התכניות לחיים ולהקמת משפחה, מתח בחיי הזוגיות ותחושות של בושה וקנאה כלפי הסביבה.

כאשר מתגלה בעיה בפוריות, הידיעה הזו משפיעה על התפיסה העצמית, על מערכות היחסים, על הזוגיות במידה וישנה ועל התכנונים לעתיד. בחברה הישראלית הורות הינה מרכיב מרכזי בזהות של פרטים רבים וילדים נתפסים כמי שמעניקים לחיים משמעות ולכן רמת הלחץ של אלו שמתמודדים עם בעית פוריות גדולה במיוחד. עבור נשים הקושי גדול יותר מאשר לגברים שכן הציפיה המגדרית מאשה בחברה הישראלית היא להיות אמא.

טבעי שנשים ללא ילדים שרוצות להרות חוות מצוקה רגשית גדולה יותר כשתקלות בקושי מאשר נשים שכבר ילדו או אמצו ילדים. אחד הקשיים בנושא של הבעיות בפוריות היא הסטיגמה החברתית המלווה להיותך אדם נטול ילדים. קיימת אמונה חברתית מוטעית שמי שרוצה  להיות הורה יתאמץ ובסוף יצליח לאור כל ההתקדמות הטכנולוגית והרפואית בתחום הפוריות.

החברה מתעלמת מהקושי של עלות הטיפולים, הזמן שהם דורשים, הסיכונים הרפואיים במקרים מסויימים וכמובן הסיבות הפיזיולוגיות לכך שישנן נשים שלא יכולות להרות.

טיפולי הפוריות עצמם מהווים גורם ללחץ נפשי ומצוקה. הטיפולים חודרניים, גוזלים זמן רב, ומטלטלים את המטופלים בין תקווה לייאוש.

אי פוריות גורמת ללחץ כרוני בתוך מערכת הזוגיות (כאשר קיימת), בנוסף למתח שכל אחד מהצדדים חווה בדרך שלו/שלה זוגות מתמודדים עם שינוי באופן שבו מתייחסים ליחסי המין ושינוי זה מביא לא מעט פעמים לקונפליקטים בתוך הזוגיות.

נשים רבות מדווחות על  אשמה, חרדה, קשיים במערכת הזוגית, קשיים עם חברות, רגשות של דיכאון וניכור חברתי. לעיתים נשים חוות סדקים בתחושת הנשיות והמיניות שלהן ופקפוק במשיכה המינית שלהן. גברים שחווים בעיית פוריות מתמודדים לפעמים עם תחושת פגיעה בגבריות שלהם. ללא ספק, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור להקטין את רמת הקושי והמצוקה הזו.

למרות ההתקדמות הרפואית הרבה בתחום של טיפולי פוריות עדיין אין בטחון וודאי שהטיפולים יצליחו ולא בכל המקרים הטיפולים מצליחים לעזור מהר. במקרים שהתהליך לוקח חודשים רבים ואף שנים, עולים אצל המטופלים תחושות של אכזבה, ייאוש, כעס ותסכול שמזכירים הרבה פעמים תהליך רגשי של אבדן ואבל על ציפיות שלא מתממשות ועל אבדן החלום.

מעבר לכל העומס הרגשי הנ”ל, נשים שעוברות טיפולי פוריות צריכות להתמודד עם דילמות והתלבטויות הקשורות לעולם החברתי ולעולם העבודה. האם לספר בעבודה מדוע זקוקת להיעדר מהעבודה? האם לשמור את העניין בסוד או לספר לחברים? למי כן לספר ולמי לא?

במרפאות לטיפולי פוריות לא תמיד יש  ליווי פסיכולוגי למרות שהצורך בתמיכה רגשית ופסיכולוגית הוא רב. כמו בכל מצב שבו בני אדם מתמודדים עם משהו לא טוב שקורה להם ללא שליטה, גם במקרה זה מחקרים מראים שאנשים מפתחים אמונות שונות לגבי קשיי הפוריות. לדוגמא, מטופלת שמאמינה שקשיי הפוריות שלה נובעים מהפלה שעשתה בצעירותה או מטופלת שמאמינה שהקושי נובע מעונש שקבלה על כך שלא אהבה מספיק את אמא שלה ולכן לא ראויה להיות אם. בדרך כלל אנשים מתביישים לספר בגלוי על האמונות האלו ולכן מסגרת של טיפול פסיכולוגי היא מקום הולם לדבר עליהן בפתיחות וללא שיפוטיות של המטפל.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *