להתמודד עם דיכאון לאחר הפלה

דיכאון אחרי הפלה

המילה “הפלה” בשפה העברית לא מבחינה בין הפלה של הריון רצוי (Miscarriage),  לבין הפלה מלאכותית מתוך בחירה (abortion). בשני המצבים האלו, ישנו סיכוי להתפתחות דיכאון. במאמר זה, אתייחס לדיכאון בעקבות הפלה של הריון רצוי .

דיכאון, באופן כללי, מתפתח הרבה פעמים במצבים של חוסר שליטה, חוסר אונים, אכזבה, אובדן, חוסר תקווה וטראומה. אובדן של הריון רצוי הוא אירוע שטומן בתוכו את כל המצבים שהוזכרו כרגע.

המחקרים מצביעים על כך שנשים נמצאות בסיכון גבוה לפתח מחלה נפשית בתקופת ההיריון. הסטטיסטיקה מדברת על 15-20%ֵ של הריונות שאינם מתפתחים להריון מתקדם ומסתיימות בהפלה. החוויה של אובדן הריון יכולה להיות מרסקת וקשה. הרבה פעמים, הסביבה מנסה לעודד את האישה ולבטל את האובדן הזה בכך שמדברת על כך ש”הטבע עושה את שלו” ושהריון שאינו תקין – טוב שהגוף דואג לסיימו בשלב התחלתי. למרות שהטיעון הזה נשמע הגיוני, הוא מדבר לרציונל, לשכל, ואינו לוקח בחשבון את המצב הרגשי השברירי של אישה שפתחה ציפיות להריון תקין, שפתחה ציפייה שההיריון יהפוך אותה לאימא, ושמפגיש את האישה עם תחושת חוסר שליטה על הגוף שלה ועל התכניות שלה.

פרמטרים שמשפיעים על הסיכוי להתפתחות של דיכאון אחרי הפלה

הפרמטרים האלה, הם מידת התמיכה שיש לאישה ומידת הרגישות הנפשית שלה. השלב בהריון, שבו מתרחשת ההפלה, אינו בהכרח פרמטר שמשפיע על הסיכוי לדיכאון, למרות שמבחינה חברתית – יותר מקובל לתת לגיטימציה לאבל של אישה שמאבדת את ההיריון בשלב מאוחר של ההיריון. החברה פחות נותנת לגיטימציה לאבל על אובדן הריון של השבועות הראשונים. זו הסיבה שנשים שמאבדות הריון בשליש הראשון להריון – הרבה פעמים חוות קושי להתאבל, וזה לכשעצמו מביא למצב של בדידות, שמגבירה את תחושות הדיכאון.

חשוב להדגיש שתגובה של צער, אבל וכאב אחרי הפלה, היא נורמלית ואינה מחייבת פניה לטיפול בשבועות הראשונים שלאחר הפלה. במידה ותחושת הדיכאון נמשכת מעבר למספר שבועות ומשפיעה על התפקוד בבית ובעבודה (למשל – הפרעות שינה, שינוי בתאבון, חוסר שקט, התפרצויות זעם, בכי, ייאוש או חרדה מתמדת) – מומלץ לפנות לעזרה מקצועית.

 

הטיפול בדיכאון לאחר הפלה

כשאישה מגיעה לטיפול פסיכולוגי בעקבות הפלה, היא לרוב מרגישה עצובה, חרדה לגבי הסיכויים שלה להיות אמא (אם היא עדיין לא אמא), לפעמים כועסת (הכעס יכול להיות על חוסר אונים שמרגישה ועל חוסר השליטה שיש לה בחייה, כעס על עצמ,ה או כעס שקשור באשמה ועל כך שאולי לא מגיע לה להיות אמא, כמו גם מחשבות שהיא נענשת על מעשים שעשתה בעבר) ובעיקר באבל על הילד שלא יהיה לה.

המטרה הראשונה בטיפול במצבים של דיכאון אחרי הפלה, היא לעזור לאישה לקבל את חוסר השליטה וחוסר האונים שהיא מרגישה, ולתת לגיטימציה לרגשות האובדן. המטרה הנוספת של הטיפול היא לעזור לאישה שאבדה את הביטחון ביכולת שלה להצליח בהריון לפתח אופטימיות ותקווה לגבי הסיכויים שלה להרות שוב, להחזיק הריון תקין וללדת תינוקות בריאים בעתיד.

לאחר אירוע טראומטי לנפש, ישנה עלייה בחרדה שאירוע כזה יקרה שוב, ולכן – בטיפול בנשים שפונות לאחר הפלה, יש חשיבות במניעת מחשבות לא רציונליות, במתן כלים קוגניטיביים והתנהגותיים להרגעה עצמית .

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *