התמודדות עם החרדה מדייטים

כשליש מהמטופלים שלי יוצאים לדייטים, ובאופן טבעי – הם מספרים לי בפגישות על ההפתעות, האכזבות, ההתרגשויות וההצלחות. מרבית האנשים שיוצאים לדייטים, חשים תסכול וחוסר שביעות רצון מהתהליך שהם עוברים בדרך למציאת בן או בת זוג מתאימים. כמעט כולם היו מעדיפים להכיר בדרך אחרת מאשר פגישות דרך אתרי אינטרנט או אפליקציות, אך כמעט כולם מתנסים גם בדרך הזו, שהפכה לדרך מקובלת וזמינה לכל.

אני מעודדת את המטופלים לתת הזדמנות ולהכיר בכל דרך שאפשרית, שכן בסופו של דבר – אני מאמינה שמה שחשוב זה  להכיר את האדם המתאים, שיתן מענה לצרכים הפסיכולוגים והפיזיים, ולא מה היתה הדרך שבה ההיכרות התרחשה.

במהלך השנים, יצא לי ללוות גברים ונשים, שהכירו את בני ובנות הזוג שלהם במסגרת של “שידוך”, או במסגרת דייט דרך האינטרנט, ולכן אני בטוחה שמי שיתמיד ויצא לדייטים – בסוף יכיר אדם ראוי ומתאים. מכיוון שתהליך ההכרויות בדייטים יכול להיות שוחק ומתסכל, רצוי להתכונן ולזכור את הטיפים הבאים:

ציפיות מציאותיות

דייט – הוא כמו קניית כרטיס להגרלה. בדרך כלל, לא זוכים, ולכן – חשוב להנמיך ציפיות. כמו כן, חשוב לזכור שפגישה ראשונה יכולה להיות מטעה, לשני הכיוונים. יש אנשים שיודעים להקסים בפגישה הראשונה, אך מהר מאד יסתבר שהאדם אינו כפי שמציג עצמו, ויש אנשים שמגיעים לפגישה ראשונה בחרדה או מבוכה, שלא מאפשרת להכיר אותם, ולכן אפשר לפספס ככה אדם נפלא. בגלל זה, חשוב לתת צ’אנס לדייט שני, במידה והדייט היה נעים, גם אם לא היו “ניצוצות”.

המנעות מנבואה שמגשימה את עצמה

לא פעם אני מטפלת באנשים שלא מאמינים שמישהו יכול לאהוב אותם, או שבטוחים שכל דייט יסתיים בדחייה. יש גם לא מעט אנשים שלא מאמינים שיכירו דרך האינטרנט, או שנושאים בתוכם אמונה מגבילה אחרת. הניסיון מראה שאמונות נוטות להגשים את עצמן. לכן, לרוב, כשמישהו לא מאמין שמשהו טוב יקרה, בדרך כלל – משהו טוב אכן לא קורה. כאשר אדם מאמין שידחו אותו, באופן לא מודע, הוא יתנהג או יאמר בפגישה דברים שיגרמו לשני לדחות אותו, וכך האמונה הזו מתחזקת. חשוב לפתח גישה אופטימית, כי במידה ומגיעים פסימיים לדייט, הגוף והפנים מקרינים זאת, גם אם נעשה ניסיון להסתיר את זה מבחינה מילולית.

הימנעות מחשיפת יתר

בפגישה ראשונה, רצוי לא לחשוף פרטים אינטימיים או אישיים מידיי, כגון בעיות משפחתיות, אישיות או רפואיות. אינפורמציה רבה מידי יכולה להלחיץ את בני הזוג הפוטנציאליים, בשלב כה מוקדם. כאשר אין המשכיות לקשר, ההרגשה שמישהו זר יודע עלינו יותר מידיי (או דחה אותנו, בגלל האינפורמציה שסיפרנו), יכולה לפגוע בנו מבחינה נפשית ולגרום לנו להמנע מלצאת מדייטים נוספים.

לזכור שלא רק את/ה במבחן

הרבה אנשים יוצאים לדייטים ושוכחים שבעצם הם אמורים לבדוק את הבן אדם השני. העיסוק בשאלות כמו “מה יחשבו עלי?” או “האם אצליח להרשים אותו או אותה?” מלחיץ ולא מאפשר הרגשת בטחון. חשוב תמיד לזכור שאתם שם בשביל לקבל החלטה לגבי האם האדם שיושב מולכם נעים לכם ומעורר בכם רצון להפגש אתו בשנית.  תשאלו את עצמכם שאלות, כגון “האם הוא מתנהג אליי בכבוד ובאכפתיות?”, “האם הוא מעניין אותי?”, “האם הוא מקשיב לי?” וכיו”ב.

הגבלת משך הפגישה

כדי לא להגיע לשחיקה ותסכול, רצוי להגביל כל דייט ראשון למקסימום שעה. אם נוצר חיבור ראשוני, יהיה דייט שני, ואם אין רצון הדדי להמשך – עדיף לשמור על האנרגיות לדייטים הבאים.

כל דייט הוא הזדמנות ללמידה

במקום להייחס לדייט כסוג של “רוע הכרחי” ולהרגיש מועקה ותסכול על כך ששוב צריך לצאת לפגישה ולעשות זאת בלי הרבה חשק, כדאי להתייחס לחוויית הדייטינג כאל הזדמנות נהדרת ללמידה. בדייט, ניתן ללמוד על יחסים, על ניסיון של אחרים, על סוגי גברים/נשים ועל סגנונות אינטראקציה. ניתן ללמוד על שפת גוף, אך יותר חשוב להיות קשובים לרגשות, למחשבות ולגוף שלנו (האם הגוף שלנו מרגיש נינוח בפגישה, או האם השרירים שלנו מתכווצים במהלך הפגישה). כמו כן, זו הזדמנות לבחון את עצמנו לגבי ההעדפות שלנו ועל ההתנהגות שגורמת לנו להימשך או לא להימשך זה לזו. אם מתייחסים לדייט גם באופן שכלתני ולימודי, זה יכול לעזור להוריד את מפלס החרדה, במידה ואתם סובלים מ”חרדה מדייטים”.

להיות מוכנים לדחייה

חשוב לדעת שדחייה ואכזבה הן חלק בלתי נמנע של עולם הדייטים. בעולם של אשליית השפע הוירטואלי, הרבה אנשים שיוצאים לדייטים – ממהרים לשפוט ולפסול אנשים. בגלל זה – אסור לקחת את הדחייה למקום של “אני לא טוב מספיק”. תזכרו שאין אדם שלא חווה דחייה. אין ספק שזה לא נעים ואפילו פוגע להרגיש שהפגישה הייתה מוצלחת ולהבין בסופו של דבר שהחוויה לא הדדית. אם אתם מעוניינים בפגישה שניה, אל תהססו לומר זאת לדייט שלכם ולשאול אותו או אותה אם התחושה הדדית. בן אדם בוגר, שמכבד את הזולת – ייתן תשובה כנה ולא יפרש את השאלה כחולשה.

 

אולי יעניין אותך מידע נוסף על:

1 תגובה
  1. אמנון אמיר
    אמנון אמיר אומר:

    מאמר מעניין מאוד!!! לי אף פעם לא היה ביטחון בדייטים כאלה אולי בגלל זה לא יצאתי לדייטים כאלה

    הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *