הטיפול הפסיכותרפי על גווניו

קצת על פסיכותרפיה

קצת על המונח פסיכותרפיה

המונח פסיכותרפיה, או בעברית “טיפול נפשי”, מתייחס למגוון שיטות טיפוליות, שמטרתן להקל על מצוקה נפשית ולהשיג שינוי משמעותי באיכות החיים של המטופל, כאשר הכלי הטיפולי העיקרי הוא שיחות.
הניסיון מלמד שכל שינוי בחיים כרוך בכאב ובהסתגלות. במסגרת של פסיכותרפיה ניתנת האפשרות להכיל ולהתמודד עם הכאב ולהקל על ההסתגלות.
אנשי המקצוע המוסמכים לעסוק בפסיכותרפיה הם רופאים פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים שסיימו תואר שני במגמה קלינית.
חשוב להבין שטיפול נפשי הינו תהליך ולא תרופת פלא, ולכן הצפייה שלאחר מספר פגישות בלבד נשתנה מקצה לקצה אינה מציאותית.מספר הפגישות הדרוש למימוש התהליך הטיפולי משתנה ע”פ סיבת הפניה ולפי המטרות שמוגדרות בתחילת הטיפול.
ישנם מקרים בהם מגיע אדם בשל משבר אישי, ומצליח להתחזק ולקבל כוח להמשיך בחייו לאחר מספר פגישות מועט, ולעומת זאת ישנן התמודדויות המצריכות מספר רב של פגישות או בעלות אופי שונה.
בכל סוג של טיפול או בעיה, קיימת סודיות מוחלטת לגבי כל הנאמר בטיפול. המטפל רשאי למסור פרטים על המטופל והטיפול רק לאחר קבלת אישור בכתב מהמטופל בדבר ויתורו על סודיות רפואית. החוק מחייב את איש המקצוע להפר את הסודיות הרפואית בשני מקרים בלבד:
א. במקרה בו עולה בטיפול מידע לגבי סכנת חיים מוחשית אותה ניתן למנוע.
ב. במקרה שבו נודע למטפל על התעללות בילדים שמתרחשת בהווה.
בכל שאר המקרים חייבת להישמר חובת הסודיות הרפואית, המאפשרת לנו להוריד את המסכות שלנו, להיות מי שאנחנו באמת, ולהתמסר לטיפול מבלי לחשוש.
טיפול נפשי מאפשר לנו לגלות ולממש את הפוטנציאל שטמון בנו. זה יכול לקחת זמן אבל זה משתלם.

 

כל הזכויות שמורות © סיון מדר, פסיכותרפיסטית קלינית בכירה, הרצליה ורמת השרון

 

אולי יעניין אותך מידע נוסף בנושא:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *