טיפול תרופתי

קצת על טיפול תרופתי

מאת סיון מדר, פסיכותרפיסטית קלינית בכירה

מיליוני אנשים בעולם סובלים מהפרעות חרדה, נדודי שינה ודיכאון. באותה עת, אותם אנשים מתמודדים גם עם הצורך לתפקד בעבודה ובשגרת יומם, להצליח בלימודים, ולעיתים רבות גם לתפקד כהורים.
כולנו מחפשים דרכים יעילות להרגיע את עצמנו במצבים בהם אנחנו חשים מתח או לחץ נפשי.
המודרניזציה, שהביאה עמה את לחצי החיים והעומס הרגשי הכרוך בהם, הצליחה במקביל גם לפתח תרופות שונות שמקלות על הסימפטומים של לחץ נפשי. לפי הסטטיסטיקה, כל אדם שני בעולם המערבי משתמש בשלב כלשהו בחייו בתרופה מרגיעה כזו או אחרת.
אנשים הסובלים מלחץ נפשי שמתבטא בחרדה, דיכאון, נדודי שינה ועוד, פונים לעיתים לטיפול תרופתי בלבד, להשגת הקלה מהירה באמצעות התרופה. הטיפול התרופתי המסורתי יינתן עם הצגת מרשם חתום על ידי רופא המוסמך לכך בלבד, אך קיימות בשוק גם תרופות רבות הנמכרות ללא צורך במרשם, ביניהן תרופות המבוססות על צמחי מרפא.
יחד עם זאת חשוב להבין שתרופה מטפלת בהיבטים הפיזיולוגיים הנגרמים בשל הלחץ, כלומר בסימפטום (הביטוי החיצוני של הבעיה נפשית) ולא בבעיה הרגשית, וטיפול תרופתי שאינו מלווה בתהליך של טיפול פסיכותרפי לא ייתן מענה לגורמים ללחץ הנפשי.
מאחר ופסיכותרפיה הינה תהליך, קשה להבחין ביעילותה באותה המהירות כמו בעקבות שימוש בתרופה, אולם מחקרים מוכיחים שבמקרים המצריכים טיפול תרופתי, השילוב בין שיחות לתרופות הוא היעיל ביותר. התרופה מרגיעה את ההיבטים הפיזיולוגיים של הבעיה והשיחות מאפשרות בנייה וחיזוק.
מתן תרופות לטיפול בלחץ נפשי מחייב מעקב ופיקוח רפואי ובמקרים המחייבים טיפול תרופתי ובהם לא ניתן לסייע באמצעות פסיכותרפיה בלבד (למשל במצב של דיכאון המלווה במחשבות אובדניות וחוסר תפקוד) על הפסיכותרפיסט להפנות את המטופל להתייעצות אצל רופא מוסמך לקבלת טיפול תרופתי במקביל.

 

כל הזכויות שמורות © סיון מדר, פסיכותרפיסטית קלינית בכירה, הרצליה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *