טיפול בבדידות

לינה – טיפול בבדידות

חשוב להדגיש שכל הפרטים של המטופלת שונו והתיאור הוסווה כך שלא ניתן לזהות את האדם האמיתי שמאחורי תיאור המקרה.

 

לינה בת 30, רווקה, גרה בבית הוריה לבד מכיוון ששני הוריה נפטרו . האחים והאחיות שלה התחתנו ולכן לא גרים בבית ההורים. מבחינה חברתית ותרבותית היתה מחוייבת לגור עם ההורים כל עוד היא רווקה. היא סעדה וטפלה בהוריה כשהיו  חולים . בוגרת מוסד אקדמי בהצטיינות ועובדת בתחום שבו למדה אל אינה אוהבת את העבודה. היא בחרה בתחום בגלל ציפיות ההורים ממנה.

בפגישה הראשונה ספרה לי שרע לה בעבודה ורע לה בבית. אין לה חברות ולא נותנת אמון באנשים. חסרת בטחון לפתח קשרים. בעבר התאכזבה מחברות. חשה בדידות נוראית. היתה רוצה זוגיות ולהקים משפחה משלה אך לא היה לה חבר או בן זוג אף פעם.

לינה מגיעה מבית שמרני שהמסר שהועבר לה מגיל צעיר שקשר עם בנים הוא דבר אסור ורע.

מאד רצתה להתחתן לפני שאמא שלה תמות אך לא הצליחה בניסיונות שהיו.

החוויה הבסיסית של לינה היתה שבני אדם מאכזבים. המין הגברי נצלן ומאכזב וגם המין הנשי מאכזב מבחינתה.

הטיפול בלינה נמשך במשך שנה וחצי . הנושא המרכזי של הטיפול היה הקושי לתת אמון והחשדנות שלה ביחסים עם אחרים כמו גם הכמיהה לחום ואהבה.נושאים אלו עובדו והובנו על רקע ההסטוריה שלה והמשפחה בה גדלה.

במהלך הטיפול עודדתי את לינה להצטרף לקבוצה טיפולית מתוך מחשבה שטיפול קבוצתי יעזור לה מאד במיומנויות חברתיות ובבטחון עצמי באינטראקציה בין אישית ואכן נתרמה מאד מההשתתפות בקבוצה והחלה להרגיש שקולה נשמע ושהסביבה רואה אותה. השינוי הזה עבר גם למקום העבודה וליחסיה עם הסביבה.

במקרה זה השילוב של הטיפול הפרטני והקבוצתי היה שילוב מנצח. ככל שעבר הזמן לינה הגדילה את המעגל החברתי ומצאה אנשים שבטחה בהם במסגרות שונות בהם השתתפה.

כחצי שנה לאחר שהתחילה את הטיפול הרגישה חזקה מספיק להיפגש עם גברים למטרת הכרות רומנטית. היו לה כמה ניסינות שלא הצליחו אך בהמהלך הטיפול הכירה גם את בעלה לעתיד.

הטיפול הופסק ביוזמתה לאחר שהתארסה והרגישה שההשגים שלה מספקים אותה ומצפה לעתיד מבטיח. לא היתה מעוניינת שארוסה ידע על הטיפול הפסיכולוגי שעוברת מכיוון שבתרבות ובחברה ממנה באה טיפול פסיכולוגי נחשב סטיגמטי.

 

אולי יעניין אותך מידע נוסף:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *