דיכאון בזמן הריון

דיכאון בהריון

השילוב של דיכאון והריון אולי נשמע ברגע הראשון כבלתי אפשרי או נדיר מאוד, אולם המציאות היא שאחת מכל 5 נשים הרות לוקה בדיכאון, לעתים קל ולעתים חמור, ועוד חשוב להדגיש כי במקרים רבים הבעיה כלל לא מאובחנת.

דיכאון בהריון עלול לגרום לנזקים משמעותיים, הן לעובר והן לאם, ולבוא לידי ביטוי גם לאחר הלידה ולהשפיע לרעה על המשפחה כולה. לכן, חשוב מאוד לא להתעלם מתמרורי אזהרה שצצים במהלך תשעת החודשים המרגשים אבל גם המורכבים, ובכל מקרה של חשש לדיכאון לא לשקוע בתוכו אלא לפנות מיד לעזרה מקצועית.

במקרים שבהם האישה ההרה לא מצליחה להניע את עצמה להגיע לטיפול האחריות עוברת אל בן הזוג ואל הסביבה הקרובה כולה, כך שחשוב מאוד שכולנו נהיה מודעים לסימפטומים העיקריים של דיכאון בזמן הריון.

תמרורי האזהרה שמעידים על קיומו של דיכאון במהלך הריון

הסימפטומים הבולטים של דיכאון בזמן הריון הם:

* אי שקט מתמשך

* מצב רוח ירוד

* חוסר מוטיבציה משמעותי לבצע מטלות שונות או לעבוד

* רמת פעילות נמוכה

* אדישות

* אובדן ההנאה והעניין בפעילויות שלפני ההיריון היו אהובות על האישה

* הפרעות משמעותיות בשינה

* אובדן תיאבון

* ערך עצמי ירוד

* דאגנות יתר

* תחושות של דכדוך ואף ייאוש

* מחשבות שליליות שהופכות תכופות וקשות יותר ויותר

חשוב להדגיש כי חלק מהתופעות הנ”ל מאפיינות גם היריון שאינו מלווה בדיכאון: נשים הרות רבות למשל מתקשות למצוא תנוחה נוחה לישון בה ועל כן הן גם עייפות יותר, דאגה היא דבר טבעי לנוכח תחושת האחריות המתעצמת (והבדיקות המרובות שעוברות הנשים תוך כדי הריון) ובאופן כללי מתרחשים שינויים דרמטיים מרגע שהעובר מתחיל לצמוח ברחם.

יחד עם זאת קיומן של מספר תופעות במקביל ובפרט כשהן חמורות מהרגיל עלול להעיד על דיכאון – ובמקרים אלה חשוב לפנות לייעוץ מקצועי ואבחון.

למה קשה לזהות דיכאון בזמן הריון?

כאמור, בחלק גדול מהמקרים דיכאון בהריון אינו מאובחן, ועל כן לא ניתן לעזור לאישה ההרה (ולעובר).

סיבה אחת לקושי הוא התקופה רבת התהפוכות שעוברת האישה ההרה בכל מקרה, כך שהסימפטומים מיוחסים למשל לשינויים הורמונליים או לעייפות טבעית, ולא לבעיה עמוקה יותר שמחייבת התערבות מקצועית.

סיבה אחרת עשויה להיות החשש של האישה ההרה מפני ביקורת או שיפוטיות, וזאת בגלל המחשבה שמצופה ממנה לשמוח בחלקה ולהתמלא בהתלהבות לקראת הלידה – מחשבה שבהחלט יש לה אחיזה במציאות.

אילו נשים נמצאות בקבוצת סיכון לסבול מדיכאון תוך כדי היריון?

קבוצות הסיכון העיקריות ללקות בדיכאון במהלך ההיריון הן נשים שסבלו מדיכאון או הפרעות חרדה לפני ההתעברות, נשים שמרגישות כי הקשר עם בן הזוג אינו יציב ואינו מספק להן תמיכה חיונית (רגשית ומעשית גם יחד), נשים בעלות דימוי עצמי נמוך (שחוששות כי לא יהיו אמהות מספיק טובות), נשים שהיריון קודם שלהן הסתבך (או שעברו לידה קשה) וכן נשים שחוו פגיעה מינית.

הריון בגיל צעיר מגביר אף הוא את הסיכון ללקות בדיכאון וכך גם קשיים כלכליים משמעותיים.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי אין אישה שחסינה לחלוטין מפני הסיכון שההיריון ייצר גם דיכאון.

הנזקים האפשריים של הדיכאון לאם ולעובר/תינוק

דיכאון שאינו מטופל עלול להזיק גם לתינוק וגם לאם, ובעצם לכל המשפחה.

מחקרים שונים גילו כי דיכאון בהריון מגביר את הסיכון ללידה מוקדמת, שלכשעצמו מגביר את הסיכון למומים מולדים, קשיים נוירו-התפתחותיים ומחלות נוספות אצל התינוק.

כשהדיכאון נמשך גם לאחר הלידה, הנזק כמובן כפול ומכופל ועלול אף להסתיים באופן טרגי.

איך מטפלים בדיכאון בהריון?

טיפול פסיכולוגי באישה הרה שסובלת מדיכאון מבוסס על זיהוי מדויק של הגורם לדיכאון.

בנוסף עצם השיחה הפתוחה והכנה עם אשת מקצוע קשובה  תורמת להקלה ולהרגעה.  מרכיב חשוב אחר הוא המודעות המתפתחת אצל האישה לסיבות שהובילו לדיכאון, ובנוסף נעשה שימוש בכלים שונים מתחום רפואת הנפש כדי לנטרל את מקורות הדיכאון ולעמעם את הקשיים שמעיבים על ההיריון.

בחלק מהמקרים מומלץ להוסיף על הטיפול הפסיכולוגי גם טיפול תרופתי. חשוב לציין כי רוב התרופות נוגדות הדיכאון נמצאו כבטוחות לאם ולעובר גם יחד, כך שאין מניעה להיעזר גם בהן כדי לעבור את ההיריון עם תחושות חיוביות ועם יכולת לראות את הלידה ואת השינויים במשפחה כקרש קפיצה בדרך לחיים מלאים יותר וטובים יותר.

 

אולי יעניין אותך מידע נוסף על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *