על אהבה ותשוקה

קצת על אהבה ותשוקה

קצת על אהבה ותשוקה *

מאת סיון זיידל-מדר, פסיכותרפיסטית בכירה

כמי שמכירה את עולם הפנויים והפנויות מקרוב , יוצא לי להרהר לא פעם בשאלה הפילוסופית על מהי אהבה. כולנו רוצים קשר זוגי שתהייה בו אהבה….אבל אהבה זה בדרך כלל ת נאי הכרחי ולא מספק.
יש פעמים שפוגשים אדם, אנו מגלים שאנחנו אוהבים אותו כאדם. יש בו המון מעלות….ובכל זאת אנחנו יודעים שלא נ וכל להתאהב בו….לפעמים זה בגלל שאנחנו יודעים שלא תהייה משיכה מינית. לפעמים בגלל שמשהו אחר מפריע לנו. לא פשוט למצוא אדם שגם נרגיש אהבה אליו…גם נימשך אליו וגם יענה על קריטריונים אחרים שחשובים לנו שאינם קשורים בהכרח לרגש של אהבה ותשוקה. (שיקולים רציונליים- פרקטיים).

נשאלת השאלה למה זה קשה כל כך?
אהבה ותשוקה הם רגשות שונים ובלתי תלויים. אפשר לאהוב מבלי לחוש תשוקה מינית ואפשר לחוש תשוקה מינית מטורפת ולא לאהוב.
הרבה מאיתנו מאחלים לעצמנו קשר שבו נרגיש את שני הרגשות האלו: אהבה ותשוקה. זה לא תמיד מצליח לנו, ומהניסיון הקליני של מטפלים רבים, ניתן לומר שהקושי לשלב תשוקה ואהבה בקשר בו זמנית היא בעיה נפוצה למדי. במילים אחרות , פעמים רבות אנחנו יכולים לאהוב ויכולים לחוש תשוקה, אבל אנחנו לא תמיד מסוגלים לחוות גם אהבה וגם תשוקה עם אותו בן זוג באותו הזמן.
אהבה רומנטית מצריכה את שני המרכיבים: אהבה ותשוקה. למעשה, הרומנטיקה מתעוררת במתח שנוצר מה-בו זמניות של אהבה ותשוקה. אהבה ללא תשוקה יכולה להיות רכה, אינטימית, ובטוחה, אך באהבה ללא תשוקה חסרים המימדים של הרפתקנות, תחושת הסיכון וההתרגשות שהם הבסיס לתשוקה רומנטית. תשוקה ללא אהבה יכולה להיות חוויה מגרה ומהנה, אך תשוקה ללא אהבה אין בה את המימד של עוצמה וסכנה שמעמיקה את התשוקה הרומנטית. זו הסיבה שכשמישהו מספר לי בהתלהבות על הכרות חדשה שכולה זיקוקים ופיצוצים ומתאר קשר שהתחיל עם הרבה להט ותשוקה….שאני לא ממהרת להתלהב יחד איתו. לא סתם אומרים שמה שמתחיל כל כך מהר גם נגמר כל כך מהר. זה לא ת מ יד ככה, אבל אם בני הזוג לא עוצרים כדי להכיר אחד את השני באופן רגשי, הרבה פעמים האכזבה לא מאחרת לבוא.
הנושא של תשוקה מינית הוא נושא מורכב לפעמים. יש בנו את הרצון לחוויות מיניות מסעירות ובכל זאת גברים רבים בתקופתנו, עדיין נאבקים בקושי בבחירה בין נשים שנחשבות יותר “מכובדות” או “מהוגנות” לבין נשים ש”מתמסרות בקלות”. באותו אופן נשים בזמננו נאבקות בחלוקה הברורה שבין אהבה לגברים “טובים”, “נחמדים”, אחראים ותלותיים, לבין התשוקה לגברים שהן חוות כמרגשים, חסרי זהירות ולפעמים אפילו קצת מסוכנים. אני שומעת לא פעם נשים שמתלוננות כי הגברים שמדליקים אותן הן כאלו שהן יודעות שבסוף תפגענה מהם…ואלו שהן יודעות שהם נאמנים, מסורים, גברים של אשה אחת, משעממים אותן…..

הכמיהה לבית מול הצורך בהרפתקאות
מצד אחד הרבה מאתנו משקיעים זמן בבניית בית, יציבות בחיים, הקמת משפחה. מצד שני אנו משתוקקים לחופש מתחושת “בית הכלא” שמונעת מאתנו את יצר ההרפתקנות ואת הצימאון לחדשנות. באותו אופן אנשים נוודים לעיתים מייחלים לבית קבע. הקונפליקט הזה בין הביתיות להרפתקנות קיים בשני המינים למרות שבאופן סטריוטיפי מקובל לשים על האישה את הרצון היותר חזק לבית. התשוקה הרומנטית נולדת מתוך התלכדות של שני הזרמים האלו בנפש (הרצון לבית והרצון להרפתקה). במילים אחרות, אם נרגיש רצון לבנות בית עם הגבר או אשה שאליה אני נמשך…אזיי אני במקום טוב להיות בו:-)

קצת הסטוריה
הקשר בין נישואין לאהבה רומנטית אינו מובן מאליו. מבחינה היסטורית מושג החיזור הרומנטי התפתח בתקופה שבה נישואין היה חוזה כלכלי ופוליטי שאורגן על ידי המשפחות. אהבה רומנטית התקיימה מחוץ למוסד הנישואין, כרגש שהופיע באופן ספונטני ללא ארגון מראש.
במאה ה-17 (באירופה ובאמריקה) המושגים הקוטביים של נישואין ואהבה החלו להתלכד. התייחסו לנישואין כקשר של תשוקה, והציפייה מבני הזוג שסודרו לנישואין הייתה שילמדו לאהוב אחד את השני.
במאה ה-19, כשנישואין מאורגנים כבר לא היו הנורמה, הרצף התהפך: לא הנישואין היו אמורים להוביל לתשוקה ארוטית אלא התשוקה המינית וההרפתקה הובילה לנישואי אהבה.
ולסיום, אי אפשר שלא להזכיר במעט עצב (מבחינתי לפחות)שהקשר בין תשוקה ומחויבות, ובין אהבה לנישואין תמיד היה לא יציב ולעיתים הקשר הוא מקרי בהחלט. האהבה ונישואין הן החיבור האידיאלי ללא ספק ….אבל כאשר התשוקה נעלמת החיבור מתרופף.

* החלקים התיאורתיים מבוססים על הפרק הראשון של ספרו של סטפן מיטשל “האם אהבה יכולה להימשך?” Can Love Last?

 

כל הזכויות שמורות © סיון מדר, פסיכותרפיסטית בכירה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *