כעס בזמן הריון

כעס בזמן הריון

קצת על כעס בזמן הריון

מאת סיון מדר, פסיכותרפיסטית בכירה

בקליניקה, אני מטפלת בין היתר, גם בנשים בהריון. לפעמים אלו נשים שהגיעו לייעוץ פסיכולוגי לפני ההריון ונכנסו להריון במהלך היותן בטיפול הרגשי. לפעמים נשים בהריון פונות לטיפול בגלל שההריון מביא איתו גם קשיים רגשיים, כגון חששות מהלידה, חרדות מהאמהות וקשיים זוגיים שמחריפים בזמן ההריון.

כעס בזמן ההריון יכול לנבוע מסיבות רבות. אשה שנכנסת להריון לא רצוי ומחליטה לשמור את ההריון יכולה להרגיש כעס על העובדה שהיא בהריון. חשוב מאד לעזור לאשה שנמצאת בהריון להתמודד עם הרגשות של הכעס, כדי שהכעס לא ימשיך ללוות את האשה לאחר הלידה, וישפיע על יכולת ההתקשרות הרגשית לתינוק. ניתן לעזור לאשה שבחרה להמשיך הריון לא רצוי, להשלים עם הבחירה שעשתה ולהזדהות עם התינוק שטרם נולד עלמנת שתוכל להיות אמפתית לצרכי התינוק ועלמנת שהרגשות השליליים לא יביאו לדחייה אמהית.

נשים בהריון הרבה פעמים מרגישות כעס על השינויים הגופניים שמתחוללים בזמן הריון. מבחינה פסיכולוגית לגמרי טבעי שאישה שמקיאה, סובלת מבחילות ומרגישה עייפות, תרגיש כעס על כך. נשים רבות כועסות על השינויים שמתחוללים בגופן בזמן הריון. אישה שרגילה להיות רזה ומאד אהבה את גופה לפני ההריון, יכולה להרגיש כעס על כך שעולה במשקל ושלא יכולה להתלבש באותם בגדים שעלו עליה לפני ההריון. כאשר מדובר בהריון ראשון, החוויה הגופנית יכולה להיות מטלטלת ונשים רבות מרגישות אשמות על כך שאינן מרגישות שמחות ומאושרות כמו שתמיד דימיינו את עצמן או כפי שמדמיינות נשים אחרות בהריון.
הפער בין החוויות המדומינות לחוויה במציאות גורמת גם היא לכעס. מאכזב לגלות שלא קיימת חפיפה בין הציפיה למציאות, והאכזבה מולידה רגש של כעס.

חוויות של חוסר שליטה מעוררות כעס כי הצורך בשליטה הוא צורך שקיים אצלנו בחיי היום יום, בלי קשר להריון. מכיוון שהריון הוא תהליך גופני שאינו בשליטה , ומעורר הרבה אי וודאות, עולים לא פעם כעסים בשלבים השונים של ההריון. מבחינה פסיכולוגית, כל אשה רוצה להרגיש בטחון שההריון שלה יהייה תקין וללא סיבוכים או בעיות. ברגע שאישה מתחברת למקום של חוסר השליטה, היא יכולה להרגיש כעס על תחושת חוסר האונים.
השינויים ההורמונליים המתרחשים בזמן ההריון גורמים אף הם לשינויים פסיכולוגים. נשים בהריון נוטות להיות רגישות מאד בזמן הההריון, לבכות הרבה וגם לכעוס. חלק מהכעסים יכולים להיות קשורים לשינויים ההורמונליים. לכן גם רגשות של דכדוך וכעס אופיניים להריון.

אשה בהריון שנמצאת בזוגיות, מצפה מבן או בת הזוג לתמיכה רגשית, הכלה, פינוק ועזרה פיזית במטלות השונות בבית. בהרבה מקרים הריון ממביא ללא מעט כעס בתוך הזוגיות. הציפיה שבן או בת הזוג יהיו סוג של “פסיכולוג” שיכיל את כל החרדות או פחדים תמיד מביאה איתה אכזבה, שכן גם בן הזוג נמצא בתקופת הסתגלות להריון וקשה לו או לה מבחינה פסיכולוגית/רגשית במובנים שונים ודומים.

לעיתים בן או בת הזוג חשים קנאה בהריון ובתינוק המדומיין, כועסים על ההריון ש”לקח” או “שינה” את בת הזוג, וכעס זה מביא למתח וקונפליקטים בתוך הזוגיות. אם הזוגיות היתה גם קודם לכן לא פשוטה מבחינת רמת המתח הזוגית, אז סביר להניח שרמת הכעס בתוך הזוגיות תגבר בזמן ההריון.
במסגרת של טיפול פסיכולוגי, ניתן להכיל את הכעס, להבין את הסיבות לכעסים ולהביא לשיפור במערכת הזוגית.
כאשר אשה בהריון עוברת את ההריון לבד (ללא בן או בת זוג), קיימים לעיתים כעסים כלפי מקורות תמיכה שאינם בני זוג כגון משפחת המוצא.
תמיכה רגשית היא צורך פסיכולגי מאד חשוב בזמן הריון, ובמידה ומערכת התמיכה הקיימת של אישה אינה מספקת, כדאי לשקול פניה לליווי ותמיכה של פסיכולוגית או פסיכותרפיסטית.

כל הזכויות שמורות © סיון מדר, פסיכותרפיסטית בכירה

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *