pains

טיפול פסיכולוגי לבניית זוגיות

טיפול פסיכולוגי לבניית זוגיות / סיון מדר, MSW פסיכותרפיסטית קלינית, הרצליה

כל מי שהתנסה בסצינת הדייטים ו”שוק הבשר” יודע מקרוב כמה קשה למצוא אדם שיתאים לציפיות שלנו מאהבה רומנטית.  בעידן האינטרנט ושפע אפליקציות לחיפוש אחר בן או בת הזוג האידיאליים נדמה שהביטוי לחפש מחט בערימת שחת הוא ביטוי שמתאר היטב את התסכול והזמן הרב הנדרש כדי להכיר אדם שנתאהב בו. נדמה שמעולם לא היה קשה יותר למצוא את זה שיאהב אותנו, יספק לנו ביטחון והמון רגעים מאושרים  ושאיתו נוכל לבנות זוגיות יציבה ואולי אפילו משפחה.

קורה לא פעם שנדמה שהגעתם אל האושר כאשר הכרתם  את אותו גבר או אשה שהתאימו לכם מכל אך לאחר מספר שבועות מערכת היחסים לא מצליחה להחזיק מעמד והחלום שהיה נראה כי מתגשם הולך ומתפוגג. זה טבעי וקורה לכולם, כי לא כל התחלה של קשר מתממשת לזוגיות ארוכת טווח. יחד עם זאת אם התסריט הזה של הרבה מאד קשרים קצרים שלא מתפתחים קורה לכם שוב ושוב אזיי צריכה להידלק לכם נורת אזהרה שייתכן ומדובר במחסום רגשי.

כאשר אדם פונה לטיפול פסיכולוגי בגלל קושי ביצירת זוגיות, ניתן לעזור לו להבין את הגורמים ולהעניק לו כלים שיסייעו לו לשנות את הדפוס המקלקל.

סיבות שכיחות לקושי ביצירת זוגיות:

ישנן סיבות רבות לקושי ביצירת זוגיות ובטיפול פסיכולוגי ניתן לאבחן את הסיבות הספציפיות על סמך סיפור החיים הייחודי והחוויות האישיות של כל אחד. יחד עם זאת ישנן סיבות שהן מעט שבלוניות אך שכיחות למדי וכדאי להכיר אותן.

היעדר מודל לזוגיות חיובית במשפחת המוצא: ילדים להורים גרושים או ילדים להורים שנהגו לאמלל אחד את השנייה ולפגוע זו בזה מתקשים במקרים רבים ליצור זוגיות יציבה ובריאה – בגלל ההפנמה של האמונה לפיה זוגיות היא קונספט שהורס יותר מאשר בונה, והחשש הטבעי שגם אצלם תיווצר מציאות פוגענית והרסנית.

מסרים שליליים כלפי זוגיות ו/או המין השני: גברים ונשים שנחשפים לאורך זמן רב לאמונות מגבילות מהסוג של “נשים רק רוצות לנצל אותך”, “כל הגברים בוגדניים”, “זוגיות זה כמו לאכול בדיוק את אותה ארוחה כל יום” וכו’, עלולים להתייחס אליהן כאל אמת מוחלטת ולפעול לפיהן – ומן הסתם יירתעו מקשר עמוק וארוך טווח עם אותן “נשים שהן שטן” או “גברים לא נאמנים”.

דפוס התקשרות לא בטוח ופחד מאינטימיות: סיבה נפוצה נוספת להיווצרות קשיים במציאות זוגיות היא בעיית התקשרות, שנובעת מקשר לא בטוח עם דמות הורית בילדות.

חרדת נטישה עלולה להיגרם כתוצאה ממגוון סיבות, ובפרט עקב קשר לא בטוח שנרקם בגילאי הילדות או ההתבגרות (לדוגמא במקרים שבהם הורים נאלצו להיעדר מהבית תקופות ממושכות כשהתינוק עדיין צעיר מאוד וחווה זאת כהיעלמות שלה, בעקבות גירושין כשאחד מההורים נוטש את הילדים או בשל מוות של אחד ההורים בגיל צעיר יחסית). ישנם מקרים שבהם זוגיות בבגרות לא מצליחה להתממש עקב חרדת נטישה של אחד מבני הזוג. במקרים אלו, בן או בת הזוג מתמודדים עם חרדת הנטישה בדפוסים הרסניים (למשל בהתנהגות אובססיבית כלפי בן הזוג , תובענות, ביטויי חוסר בטחון ועוד).

כשדפוס ההתקשרות לדמות משמעותית כמו אימא או אבא אינו בטוח, נפגעת יכולת ההתקשרות של הילד באופן כללי, וגם בגילאים מבוגרים יותר הוא מתקשה לתת אמון בבן/בת זוג. בנוסף, ככל שהזוגיות הופכת משמעותית יותר, כך גדלה החרדה של האדם שמא יינטש ע”י בן הזוג וגורמת לו לקלקל את הקשר ולעתים אף להביא לפרידה יזומה (מעין הקדמת תרופה ל”מכה”, שכמובן לא בהכרח הייתה באה).

חיפוש אחר מושלמות: “הנסיך על הסוס הלבן” שהוא כליל השלמות קיים רק באגדות, וחיפוש אחרי אישה שמבחינה חיצונית “תסובב ראשים” וגם תתן מענה לכל הצרכים הרגשיים  נועד באופן טבעי לכישלון.

אל הכמיהה למושלמות מצטרפת ההשפעה התרבותית שמשפיעה על האופן הלא מציאותי שבו מוצגת זוגיות אידיאלית. האידיאליזציה של הרומנטיקה מציגה באור קודר זוגיות “קונבנציונלית” שבאופן טבעי יש בה גם תסכולים, קשיים, פשרות ואכזבות.

לא מעט אנשים מתקשים לקבל את העובדה שבכל בחירה ישנה גם פשרה מסוימת. חוסר היכולת להתפשר בצירוף נוקשות מחשבתית מקשה על מתן הזדמנות אמיתית לבן/בת זוג פוטנציאלי שבהחלט היה יכול להיות החצי השני שלנו, ובמקרים אלה אנחנו בעצם מחבלים בהזדמנות ליצור זוגיות.

בטחון עצמי וערך עצמי נמוכים: דימוי עצמי נמוך, כמו גם חוסר שביעות רצון מהמראה החיצוני שלנו, עלולים גם הם לפגוע במאמצים למצוא זוגיות. יחד עם זאת הניסיון המקצועי מדגים שהנושא של עיסוק יתר בפגם חיצוני כלשהו , מסתיר מאחוריו סיבות פנימיות ועמוקות יותר לקושי ביצירת זוגיות. יותר קל לאנשים להאמין שהסיבה לקושי נעוצה בפגם החיצוני מאשר להכיר בפחד מאינטימיות או בפחד מדחייה.

 

איך פסיכותרפיה עוזרת להתגבר על הקושי?

טיפול פסיכולוגי הוא מקום בטוח שבן ניתן לשוחח על הפחדים הכמוסים, הרצונות, הציפיות והרגשות האמיתיים. המסגרת הטיפולית מאפשרת לאדם שחווה קושי במציאת זוגיות לשוחח בכנות ובגילוי לב, מבלי לחשוש שמא ייתקל בשיפוטיות או ביקורת כלפיו, ומקלה על ההתמודדות עם המצוקה.

טיפול מסייע  לאדם לזהות את הסיבות האמיתיות שמונעות ממנו להיכנס לזוגיות או לקלקל לעצמו  זוגיות שנרקמת. בלא מעט מקרים אנחנו לא באמת מודעים לסיבות הפנימיות שמנהלות אותנו מאחורי הקלעים.

בטיפול ניתן לזהות את האמונות שחוסמות את דרכו של האדם אל בן/בת הזוג המתאימים לו, ולסייע לו לשנות דפוסי התנהגות והתנהלות שמקלקלים.  טיפול פסיכולוגי עוזר להתגבר על חרדות מאינטימיות, מאהבה ומנטישה  וומקנה כלים חיוניים להתנהלות בכל קשר ובזוגיות.

להיות בטיפול פסיכולוגי בשלב בו מחפשים קשר ויוצאים לדייטים מאפשר ליווי ותמיכה בתהליך החיפוש אחרי זוגיות יציבה ומיטיבה. הליווי מאפשר בדיקה והסתכלות פנימית על הבחירות וההתנהגות ובכך מתאפשר שינוי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא על חרדה מדייטים

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *