חגיגת יום ההולדת

מחשבות על חגיגות יום הולדת

מאת סיון מדר, פסיכותרפיסטית קלינית  בכירה

יש מי שאוהב לחגוג את יום ההולדת שלו ויש מי שלא.
לאחרונה צפיתי בסרט של בראד מגאן “סודות וצללים” (ניו-זילנד-בריטניה 2004), ובעקבותיו מצאתי את עצמי מהרהרת בין היתר על הנושא של האופן שבו סיפור הלידה של כל אחד מאיתנו משפיע על האופן שבו הוא בוחר לציין ולחגוג את יום ההולדת שלו.
יום הולדת הוא היום בשנה שבו אנחנו מציינים את העובדה שנולדנו וקבלנו חיים.
יש אנשים שמזכירים לחברים שלהם את תאריך יום ההולדת הבא ומתקרב ולא נותנים לסביבה לשכוח את התאריך.
יש שמצפים מהקרובים אליהם לזכור ונעלבים אם מישהו שוכח. הציפייה שהמשפחה שלנו תזכור את יום ההולדת שלנו היא מוצדקת לגמרי. כשזוכרים את יום ההולדת שלנו זה סוג של הכרה בכך שאנחנו חשובים לאחר, שהקיום שלנו משמעותי ויקר ערך.
יש שמצפים בשמחה כל שנה לתאריך יום ההולדת, ויש אנשים שמתעצבים לקראת התאריך.
אני יכולה לחשוב על סיבות רבות להבדלים ביחס השונה של כל אחד מאיתנו ליום ההולדת ולמידת הטקסיות והחגיגיות שבה אנחנו נוהגים לגבי התאריך. אנחנו מושפעים מהאופן שבו משפחת המוצא שלנו מתייחסת לעניין, זה קשור עד כמה אנחנו מוחצנים באישיות שלנו, בעד כמה אנחנו אוהבי שמחות ומסיבות באופן כללי, ועוד.
סיבה אפשרית נוספת להבדל יכולה להיות קשורה לדעתי לסיפור הלידה האישי של כל אחד מאיתנו.
סיפור הלידה שלנו מורכב מהנסיבות שבו באנו לעולם. הרקע והנסיבות שבהם נולדנו רבות ומגוונות. יש מי שזכה להיוולד כפרי אהבתם של זוג אוהב שבחרו להביא ילד לעולם, אך יש לא מעט אנשים שנולדים בנסיבות אחרות. יש נסיבות עצובות ללידה , נסיבות טראגיות ויש אפילו מקרים שבהם הלידה והמוות נשזרים באותו סיפור.
ההשערה שלי היא שכאשר סיפור הלידה שלנו מלווה גם ברגשת שליליים או קשים, האפשרות “לעשות עניין גדול” מיום ההולדת שלנו הופכת פחות נגישה לנו.
מעבר לעובדות היבשות של הנסיבות בהן באנו לעולם, סיפור הלידה מורכב גם מהאופן שבו ההורים שלנו סיפרו לנו את הסיפור. אני גורסת שהמסר שקבלנו לגבי היום שבו נולדנו והפרטים שסיפרו לנו (לטוב ולרע) משפיעים על האופן שבו אנחנו מתייחסים ליום ההולדת שלנו.
נשאלת השאלה האם הדגישו בסיפור הלידה שלנו עד כמה שמחו לבואנו? או האם הדגש היה על הקושי של ההריון והלידה? האם סיפרו לנו כמה שמחה הבאנו למשפחה? או האם ספרו לנו על המחירים שהמשפחה שלמה? האם הדגישו בסיפור כמה היינו רצויים? או האם ספרו לנו כמה לא פשוט היה איתנו?
ביום יום רובנו לא חושבים על השאלות האלו. ייתכן ומעולם לא חשבנו על השאלות האלו. ייתכן שגם בתאריך יום ההולדת שלנו אנחנו לא עוצרים לחשוב על שאלות אלו. אבל גם אם אנחנו לא חושבים על השאלות האלו, המחשבה שלי היא שהתשובות לשאלות האלו משפיעות עלינו ועל האופן שבו אנחנו מתייחסים ליום הזה.

כל הזכויות שמורות © סיון מדר, פסיכותרפיסטית קלינית  בכירה, הרצליה

אולי תעניין אותך קריאה נוספת:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *